Jesteś tutaj

Ranking beletrystyki pomorskiej 2017

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
17.01.2018

Ranking beletrystyki pomorskiej 2017

Piąty rok z rzędu prezentujemy ranking (50 pierwszych miejsc) najpoczytniejszych w naszej bibliotece tytułów literatury pięknej, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Gdańskim. Załączona statystyka obejmuje miniony, 2017, rok. Tradycyjnie już – bo tak chyba, po doświadczeniach z poprzednich rankingów, wypada stwierdzić – wśród autorów dominują panie (panów mamy raptem dziewięciu).

Królująca na liście w ostatnich latach Hanna Cygler tym razem została zdetronizowana, choć w dalszym ciągu plasuje się z trzema powieściami w pierwszej dziesiątce listy. Zastąpiła ją Katarzyna Bonda ze swoim kryminałem „Pochłaniacz”, który w minionym roku wypożyczony został w WiMBP w Gdańsku 621 razy (w rankingu za rok 2016 zajął miejsce trzecie). Tuż za nią znalazła się niezwykle płodna literacko i zarazem poczytna Magdalena Witkiewicz z książką „Pierwsza na liście” (474 wypożyczenia); wśród dziesięciu najbardziej poczytnych powieści w ub. roku znajduje się aż pięć jej autorstwa. Trzecie miejsce przypadło filozoficzno-socjologicznemu „Srebrzysku” Stefana Chwina (417 wypożyczeń), które autor swego czasu nazwał najbardziej ryzykowną książką, jaką napisał w swoim życiu. Mamy więc wśród trójki laureatów powieść kryminalną, obyczajową kobiecą i psychologiczną.

Wpływ na liczbę wypożyczonych książek ujętych w rankingu mają:

1) dostępność danego tytułu w poszczególnych filiach (przykłady: zwycięska książka Katarzyny Bondy „Pochłaniacz” znajduje się w różnych filiach w 47 egzemplarzach, „Gdańskiego depozytu” Piotra Schmandta, który na rankingowej liście zajął 31. miejsce, jest w WiMBP w Gdańsku 37 egzemplarzy, a „Zmierzchu bohaterów” Andrzeja Dudzińskiego – kontynuacji powieści „Czterej pancerni i pies”, który nie znalazł się wśród 50 rankingowych miejsc – 8);

2) data ukazania się książki na rynku wydawniczym w analizowanym okresie (jeśli książka ukazała się np. w ostatnim kwartale 2017 r., siłą rzeczy będzie miała mniejszą poczytność).

Nowo wydane tytuły, których akcja toczy się na Pomorzu, staramy się na bieżąco odnotowywać w cokwartalnych elektronicznych „Nowościach Regionalnych”, z którymi zapoznać się można na stronie internetowej WiMBP w Gdańsku, w części poświęconej Pracowni Regionalnej: http://www.wbpg.org.pl/pracownia_regionalna.

 

http://www.wbpg.org.pl/sites/default/files/zalaczniki/Ranking_beletrysty...

 

 

 

Data wydarzenia: 
17.01.2018
Udostępnij: