Jesteś tutaj

Ranking beletrystyki pomorskiej 2019

/
Data wydarzenia: 
20.02.2020

Ranking beletrystyki pomorskiej 2019

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem beletrystyki pomorskiej za 2019 r.

Już po raz siódmy sporządziliśmy doroczny ranking najpoczytniejszych w naszej bibliotece w minionym roku tytułów literatury pięknej, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Gdańskim. Pytanie, czym kierują się czytelnicy w wyborze lektury – tematem czy miejscem akcji, bo może to drugie jest dla nich obojętne – pozostaje otwarte. Pragnąc jednak „zbadać” stopień zainteresowania literaturą o tematyce pomorskiej, zagłębiliśmy się w statystyki odnotowane przez system Patron, na podstawie którego działa biblioteczny katalog, i oto jakie pojawiły się wyniki.

Wśród trzydziestu pierwszych pozycji i tym razem dominują pisane przez panie (tytułów autorstwa panów mamy pięć). W czołówce, wzorem 2018 r., plasuje się Katarzyna Bonda z kryminałem „Pochłaniacz”, który w minionym roku wypożyczony został w WiMBP w Gdańsku 457 razy. Za nią jest „Kamerdyner” Marka Klata, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki i Michała Pruskiego z 447 wypożyczeniami. Na trzecim miejscu ponownie znalazła się Katarzyna Bonda – z kryminałem „Czerwony Pająk” (412), wraz z Magdaleną Witkiewicz i jej powieścią „Cześć, co słychać” (412).

Wpływ na liczbę wypożyczeń tytułów ujętych w rankingu mają ich dostępność w poszczególnych filiach oraz data „premiery” książki w danym roku (ta, która ukazała się np. w ostatnim kwartale 2019 r., siłą rzeczy będzie miała mniejszą poczytność). Jeśli przyjrzymy się załączonej tabeli, zauważymy, że popularnością wśród czytelników cieszą się zwłaszcza nowości.

Dla zainteresowanych podajemy również ranking wypożyczeń beletrystyki pomorskiej bez ograniczeń czasowych.

Rankingi za wcześniejsze lata dostępne są pod adresem: http://www.wbpg.org.pl/tresc/beletrystyka-pomorska-rankingi

Nowo wydane tytuły, których akcja toczy się na Pomorzu, staramy się na bieżąco odnotowywać w cokwartalnych elektronicznych „Nowościach Regionalnych”: http://www.wbpg.org.pl/pracownia_regionalna.

Data wydarzenia: 
20.02.2020
Udostępnij: