Jesteś tutaj

Realizm, kontemplacja i piękno

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
02.12.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Realizm, kontemplacja i piękno

Zapraszamy na wieczór z malarstwem Mateusza Wysieckiego, poezją Norwida i dyskusją o realizmie w sztuce. Co znaczy Norwidowe przekonanie, iż "oryginalność jest to sumienność w obliczu źródeł"? Czym jest dziś realizm i jakie jest jego miejsce w sztuce? Czym jest realizm w naszej łacińskiej cywilizacji?

2 grudnia (piątek) o godz. 18.00 zapraszamy do dyskusji pod hasłem "Realizm, kontemplacja i piękno". Celem spotkania jest refleksja nad stanem współczesnego malarstwa w kontekście szeroko rozumianego dziedzictwa polskiej kultury. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Poetyckie święto jednego obrazu", którego założeniem jest zaprezentowanie związków pomiędzy malarstwem a literaturą.

Obraz zaprezentuje Mateusz Wysiecki, wiersze Cypriana Norwida przeczyta Florian Staniewski, komentarz i prowadzenie Kazimierz Nowosielski.

filizanka 2.jpg

Mateusz Wysiecki - ur. w 1978 r. Studiował w ASP w Gdańsku, gdzie w 2009 r. uzyskał dyplom w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. W kierowanej przez Aleksandra Widyńskiego pracowni sitodruku z powodzeniem pozyskiwał dodatkowe umiejętności w tym zakresie. Brał udział m. in. w wystawach malarstwa w Tczewskim Domu Kultury (2003),  Nadbałtyckim Centrum Kultury (2005),  w Druskiennikach na Litwie (2006). Prezentował swoje prace  na XXIII Festiwalu Polskiego Malarstwa w Szczecinie (2010) i w Sopocie  na wystawie z okazji 100-lecia ZPAP (2011).

Florian Staniewski - aktor i reżyser teatralny. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSTiF w Łodzi. Od wielu lat związany z Teatrem Wybrzeże.

Kazimierz Nowosielski - poeta, historyk literatury, krytyk sztuki; autor kilkunastu tomów wierszy i licznych zbiorów szkiców, esejów i rozpraw poświęconych współczesnej liryce, prozie i malarstwu. Profesor zwyczajny na Uniwersytecie Gdańskim.

Data wydarzenia: 
02.12.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: