Jesteś tutaj

Seksualność, rzecz ludzka. Rubaszność, śmiech i natura człowieka poprzez stereotypy społeczne ukazane we francuskich Fabliaux (1160-1340)

/
Data wydarzenia: 
08.05.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.30

Seksualność, rzecz ludzka. Rubaszność, śmiech i natura człowieka poprzez stereotypy społeczne ukazane we francuskich Fabliaux (1160-1340)

W ramach cyklu "Doktowykładów", serdecznie zapraszamy na spotkanie z Panią Joanną Kowalewską.

Popularnym francuskim gatunkiem literatury ustnej były średniowieczne fabliaux. Dosadny humor, jaki je cechuje pozwala badać ważne prawdy społeczne tamtych czasów. Niemalże wszystkie fabliaux łamią tabu związane z seksualnością, dając wgląd do stereotypów społecznych.

Pojęcie seksualności ma kilka znaczeń. Pierwsze odnosi się do stosunku płciowego, który powinien odbywać się tylko między małżonkami. Bohaterowie fabliaux łamią zasadę wierności małżeńskiej, bądź wstrzemięźliwości, w sposób wzbudzający u słuchacza aprobujący śmiech. Drugim znaczeniem seksualności jest świadomość odrębności płci, fizycznej jak i mentalnej. Komizm fabliaux opiera się na jednoczesnym utrwalaniu różnic i przeplataniu sfer. Wątek odrębności rozwijany jest również w trzecim znaczeniu seksualności, jako uświadamianie o erotycznym potencjale swojego ciała, proces odbywający się za pomocą gier i zabaw językowych.

Owe gry i zabawy słowne zapewniają sporą dawkę komizmu zarówno bohaterom jak i słuchaczom. Słowa zapoczątkowują tok wydarzeń bądź są wręcz bohaterem na równi z postaciami opowiastek. Dla kobiety w fabliaux słowa są narzędziem wyzwolenia oraz środkiem, który pozwala jej odegrać się na dominującym nad nią mężczyźnie. Natomiast patrząc od strony odbiorcy przekazu, przyziemność, czy wręcz wulgarność fabliaux w połączeniu z komizmem ich fabuł przyczynia się do złagodzenia powagi treści w nich zawartych. Mianowicie – seksualność nie jest obowiązkiem, zmorą, rąbkiem raju ani tajemnicą, lecz rzeczą ludzką.

mgr Joanna Kowalewska

Absolwentka Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Gdańskim, zajmuje się głównie nauczaniem języka francuskiego oraz angielskiego, ale również podejmuje się tłumaczeń specjalistycznych. Zainteresowania naukowe obejmują językoznawstwo historyczno-porównawcze i antropologiczne, oraz średniowieczną literaturę francuską. Miłośniczka słuchania gramofonu, stand-up’u, oraz baśni ludowych.

Data wydarzenia: 
08.05.2017
Godzina rozpoczęcia: 
18.30
Udostępnij: