Jesteś tutaj

"Skiba. Ciągle na wolności. Autobiografia łobuza" - spotkanie autorskie z Krzysztofem Skibą

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
10.09.2020
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

"Skiba. Ciągle na wolności. Autobiografia łobuza" - spotkanie autorskie z Krzysztofem Skibą

Krzysztof Skiba w swojej autobiografii rozśmiesza, edukuje i puszcza oko do czytelnika, a przede wszystkim zabiera nas w niezwykłą podróż na backstage swojego życia. Spotkanie organizowane jest dzięki finansowym wsparciu Rady Dzielnicy Suchanino, a odbędzie się pod chmurką, na placu przy ul. Kamieńskiego 5. Zapraszamy!

Krzysztof SKIBA

Satyryk, felietonista, showman, radiowiec, wokalista rockowy, autor tekstów piosenek (m.in. Makumba, Dres, Świat według Kiepskich,  Berlin Zachodni).   Od ponad 30 lat występuje z zespołem Big Cyc, z którym nagrał 18 płyt (łączny nakład sprzedanych płyt to ponad 3 mln egzemplarzy) i z którym wystąpił na ponad trzech tysiącach koncertów.   

W latach 80. organizator antysystemowych happeningów Pomarańczowej Alternatywy i działacz podziemnych ugrupowań antykomunistycznych (Ruch Społeczeństwa Alternatywnego, Ruch "Wolność i Pokój").  Walczył z komuną gdyż jako student kulturoznawstwa i tak nie miał nic ciekawego do roboty.  W wiezieniu siedział w celi razem z "wampirem z Krotoszyna", co jak podkreślają lekarze miało znaczny wpływ na jego osobowość.  W 2013 roku odznaczony przez prezydenta RP (na wniosek IPN) krzyżem "Wolności i Solidarności". 

Wraz z zespołem wielokrotnie otrzymywał Złote i Platynowe Płyty, co wreszcie przełożyło się na finanse i mógł sobie kupić nowe trampki. W 1990 otrzymał tytuł "najlepszego autora tekstów piosenek".  W 2006 roku zaliczony przez tygodnik Polityka do grupy 10 najlepszych showmanów w Polsce. Wystąpił w pond 600 programach telewizyjnych. Po 1989 roku prowadził wiele programów rozrywkowych w TVP2 i telewizji Polsat (m.in. Lalamido, Podróże z żartem, Uwaga Hotel, Mini Szansa).  Dubbingował filmy komediowe i podkładał głosy do gier komputerowych (m.in. Fallout 3). Przez lata z niechęcią publikował felietony w pismach takich jak CKM, Gazeta Wyborcza czy tygodnik Wprost.    

Opublikował kilka książek m.in. zbiór felietonów "Skibą w Mur" (Wydawnictwo Zysk 2006), zbiór opowiadań satyrycznych "Opowiadania podwodne" (Wydawnictwo Zysk 2009) i książki o czasach PRL pt. "Artyści, wariaci, anarchiści" (Wydawnictwo NCK 2010) i "Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia" (Wydawnictwo NCK 2015).    

Z entuzjazmem prezentował swoje satyryczne felietony m.in. na antenie radiowej Jedynki, Radia Wawa i AntyRadia.   

Niedawno nakładem wydawnictwa SQN z Krakowa ukazała się jego biografia pt. "Skiba ciągle na wolności. Autobiografia łobuza", która stała się sensacją w skupach makulatury.     

Skiba. Ciągle na wolności. Autobiografia łobuza

Krzysztof Skiba w swojej autobiografii rozśmiesza, edukuje i puszcza oko do czytelnika, a przede wszystkim zabiera nas w niezwykłą podróż na backstage swojego życia. Opowiada o udanym dzieciństwie, działalności konspiracyjnej, więzieniu, do którego trafił w latach 80., kulisach działalności Big Cyca i polskiego show-biznesu czy powstawaniu legendarnego Lalamido. Jest rozrywkowo i politycznie. Latają kamienie i ulotki. Unosi się gaz nad niespokojnymi ulicami i na scenie podczas koncertu. Tysiące ludzi skanduje hasła na demonstracji przeciwko władzy, ale też świetnie bawią się, śpiewając przeboje Big Cyca. Autobiografię łobuza czytajcie, jak chcecie, od początku, od środka lub wspak, bo kolejne rozdziały są jak puzzle, które ktoś porozrzucał na nie zawsze miękkim dywanie rock and rolla.

Skiba to człowiek niepokorny, wyłamujący się wszelkim stereotypom. Jaki jest naprawdę?

Skiba lśni jak brylant. Jego talent jest wyczuwalny jak zapach perfum. Hanna Bakuła

Skiba? Nawet inteligentny. Szkoda, że taki brzydki. Andrzej Grabowski 

Krzysiek, podobnie jak ja, spełnia rolę głupka wioskowego. Zawsze można liczyć, że powie coś, co jest nie do końca poprawne polityczne, ale co trzeba powiedzieć. I za to go lubię – nie pęka po prostu. Tymon Tymański

Skiba z najbardziej dojrzałego młodzieńca, jakiego znałem, stał się najmniej dorosłym dorosłym, jakiego znam. Michał Ogórek

Wielki szacunek dla Skiby, bo świetnie łapie te wszystkie historie, które są wokół nas. Big Cyc to nie jest skandalizująca kapela, oni tylko śpiewają o naszych wadach. Jerzy Owsiak

Wkład Skiby w rozwój poezji punkowej był mi zawsze drogowskazem – to on pomógł mi ostatecznie porzucić mroczny nylon na rzecz progresywnego techno polo. Dziękuję Ci za to, Krzysztofie. Piotr Bukartyk

To energetycznie radykalna fuzja Terminatora, Zorro i Antka Boryny. Skiba jest jak Krzysztof Ibisz wiecznie młody i jak Lenin wiecznie żywy. Paweł „Koñjo” Konnak 

Fenomen i jednocześnie paradoks Skiby: w sprytnym przebraniu niskiego, łysiejącego grubaska funkcjonuje jedna z bardziej kolorowych postaci rodzimego show-biznesu. A zdecydowana większość rodzimego show-biznesu działa dokładnie odwrotnie. Tomasz Jachimek

Gdybym żył, chciałbym być Skibą, ale niestety nie żyję. Tadeusz Kościuszko

Chcesz, żeby w twoim programie było kolorowo i wyraziście, a może nawet po bandzie – zaproś Skibę. Sukces gwarantowany. Maciej Orłoś

Skiba. Ciągle na wolności zaskakuje, wzrusza, ale też prowokuje, pokazując, że sztuka nie ma granic, a wolność, również artystyczna, jest jedną z najważniejszych zdobyczy naszej cywilizacji.

Skiba. Ciągle na wolności. Autobiografia łobuza – wyimki z recenzji

"Znakomita" - Bogdan Gadomski (Angora)

"Gruba to książka - adekwatna do osobowości Skiby. Lecz po jej zakończeniu chciałoby sie jeszcze. Takie smakowitości serwuje nam bigcycowy łobuz" - Łukasz Wewiór (Teraz Rock) 

Kulturalne Media - https://kulturalnemedia.pl/literatura/krzysztof-skiba-o-zyciu-zespole-i-mlodosci-recenzja/ 

1. Podzielona na rozdziały książka wywołuje sinusoidę emocji. Z każdą następną kartką nasze dotychczasowe zdanie o Krzysztofie Skibie się zmienia.

2. Znajdziemy tu dużo uniwersalnych prawd które śmiało możemy wykorzystać w naszym życiu. Daje się zauważyć, iż współczesny Skiba (mimo, że dumny ze swoich dokonań) inaczej przeprowadziłby pewne akcje. Inaczej by się zachował – ale oczywiście nigdy nie zmieniłby celu, za który walczył.

Autobiografia łobuza naprawdę wbija w fotel.

Gazeta Żoliborza - https://gazetazoliborza.pl/2019/04/recenzja-skiba-ciagle-na-wolnosci/

Skiba zawsze cechował się radosnym podejściem zarówno do pracy artystycznej jak i wielu innych form swego zaangażowania. Przede wszystkim jednak z tej książki wyłania się prawdziwy obraz jej bohatera czyli człowieka nie tylko bardzo inteligentnego, kreatywnego i obdarzonego znakomity poczuciem humoru i dystansem do siebie, ale co najważniejsze po prostu dobrego, lojalnego, pomocnego, wiernego swoim przekonaniom, któremu nie odbiła przysłowiowa palma, mimo sukcesu i rozpoznawalności, które niewątpliwie osiągnął.

Planeta 11 – biblioteka multimedialna w Olsztynie - http://www.planeta11.pl/skiba-ciagle-na-wolnosci-autobiografia-lobuza-recenzja/

Można Skibę lubić lub nie, ale trudno powiedzieć, że jest postacią nijaką. Polecam tę książkę zwłaszcza tym wszystkim, którzy nie darzą lidera Big Cyca sympatią. Bo to całkiem mądry facet, który – niezależnie od ustroju – jest wierny sobie i swoim ideałom.

Biografia Skiby może przywrócić nadzieję. Że w każdym społeczeństwie i ustroju można żyć tak, jak się chce, po swojemu, bawiąc się życiem i luźno do niego podchodząc. Mówić to, co się chce i w taki sposób jak się chce, głupotę (tę prawdziwą, umysłową, nie wynikającą z odmiennego stroju czy zachowania) ośmieszając. Konsekwencje tego oczywiście są, ale… ich ponoszenie jest wkalkulowane w wolność i wolności warte.

Szuflada – portal literacki - http://szuflada.net/skiba-ciagle-na-wolnosci-krzysztof-skiba-jakub-jablonka-pawel-leczuk/

Każda (auto)biografia jest nie tyle opowieścią o jej bohaterze, ile o czasach, w jakich żył. Działalność publiczna Skiby była (i nadal jest) bardzo połączona z sytuacją polityczną w ojczyźnie. Jego twórczość jest rdzennie polska, obojętnie, czy mówimy o „Makumbie”, „Berlinie Zachodnim” czy jedzeniu PIT-ów razem z Januszem Korwin-Mikkem. Tylko w Polsce mogła ukształtować się taka postać. I tylko dla Polaków będzie ona prawdziwie zrozumiała.

Przemysław Pufał – bloger - https://przemyslawpufal.pl/skiba-ciagle-na-wolnosci-autobiografia-lobuza/

Salon Literacki – portal literacki - http://salonliteracki.pl/new/recenzje/1675-golonka-flaki-i-inne-przysmaki-czyli-skiba-na-goraco

Fascynujący jest zwłaszcza obraz dorastania w latach 70. i 80. wieku XX. Rodzinny Gdańsk, liceum, „czarne marsze”, telefony na podsłuchu, potem barwne studenckie życie w Łodzi. Czyta się to nie tylko jako jednostkową biografię, a właściwie „autobiografię łobuza” (bo taki podtytuł nosi książka), ale też jak obraz tamtych czasów. Ci, którzy to przeżyli powinni sięgnąć, żeby sobie przypomnieć (a może ich wspomnienia są inne?), młodsi, żeby poznać kawałek historii – żywej, pełnokrwistej.

Lubimy czytać – serwis książkowy - http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4866048/skiba-ciagle-na-wolnosci

Opinie czytelników:

Bartosz: Do dziś śmiało mówię, że ich muzyka jest nie tylko zwariowana, ale i inspirująca. Do dziś jestem wdzięczny rodzicom, że gdy grał Big Cyc to akurat bawiłem się wtedy w pokoju. Gorąco polecam!

Doris: Książkę po prostu się pochłania. Mnóstwo ciekawych anegdot z życia Krzyśka Skiby oraz zespołu Big Cyc. Czasami śmiesznych czasami poważnych, opisujących niełatwą rzeczywistość funkcjonowania w komunistycznym kraju. Książka nie jest ułożona chronologicznie. Można ją czytać od dowolnego momentu. To oraz znakomite poczucie humoru autorów sprawia, że książka czyta się z zapartym tchem i nie wiadomo kiedy lektura się kończy. POLECAM!

Michal39: Mistrzostwo! Kupa śmiechu, również "wspominki" bo dobrze pamiętam czasy jak powstawał Big Cyc. Polecam:)

Piotr: Dobrze opowiedziane życie Skiby. Wygląda, że pod maską Lalamido to w gruncie rzeczy inteligentny człowiek

EMPIK – recenzje na stronie empik.com - https://www.empik.com/skiba-ciagle-na-wolnosci-skiba-krzysztof-jablonka-jakub-leczuk-pawel,p1213424221,ksiazka-p

Opinie czytelników:

  • Super, bardzo lekko się czyta właściwie to "pochłania". Jako, że książka składa się z niepowiązanych ze sobą chronologicznie rozdziałów, to ciekawość jakie to przygody Krzysztof ma w następnym nie pozwala się oderwać. Serdecznie polecam.
     
  • Skiba opowiada o swoim barwnym i buntowniczym życiu. Moim zdaniem jest człowiekiem godnym naśladowania, który mimo przeszkód, idzie spełniać swoje marzenia. Fakt może wychodzi na błazna, ale jak widać nie potrafi inaczej. Ja uważam go osobiście za pozytywnego wariata. Z resztą jak to z artystą - mało który nie jest stuknięty (jedni lekko, drudzy bardziej).
     
  • Super pozycja nie nudzi, rozwesela.
     
  • Jesteś Wielki.

Ciekawe recenzje/relacje ze spotkań:

Gazeta Średzka - http://gazetasredzka.pl/aktualnosci/skiba-w-zoo,a28992c?fbclid=IwAR1N9PKKqDUwtzPGrT6qD1voiwfVqll9sKAntC-aI4Ei5m4nhzARvITegEU

Zgodnie z tradycją szkoły, na początku spotkania gość przeczytał znany i lubiany wiersz „Na straganie" Jana Brzechwy. Tu pokazały się duże zdolności aktorskie muzyka, bowiem interpretacja utworu była niezwykle ciekawa.

Później Skiba wdał się w bardzo interesującą rozmowę z przedszkolakami i uczniami ZOO. Dzieci pytały między innymi o to, co znaczy nazwa Big Cyc (odpowiedź była dobrze dostosowana do wieku dzieci), od kiedy zaczął śpiewać i właściwie, dlaczego to robi. Nieco gorzej było z pytaniami w drugą stronę, bowiem na zadane przez gościa pytania dzieci odpowiadały wszyscy jednocześnie, co zresztą bardzo go rozbawiło.

Prawdziwa niespodzianka czekała wszystkich na koniec spotkania, kiedy na zaimprowizowaną scenę wszedł juniorski zespół... Big Cyc. Szkolna kapela, złożona z czwartoklasistów, zaśpiewała słynną „Makumbę", radując samego Krzysztofa Skibę i całą szkolną społeczność (występ zespołu do końca owiany był tajemnicą). Skiba był zachwycony występem i wróżył młodym artystom wielką karierę.

Echo Dnia - https://echodnia.eu/swietokrzyskie/lobuz-ciagle-na-wolnosci-czyli-krzysztof-skiba-w-kielcach-publicznosc-w-palacyku-zielinskiego-plakala-wideo-zdjecia/ar/13917695?fbclid=IwAR15rVLgMahki8f-QC9KAQHP2BPS38JNaPnSWQ4tX5c1w94PwrXubm2GimM

Łobuz ciągle na wolności, czyli Krzysztof Skiba w Kielcach. Publiczność w Pałacyku Zielińskiego płakała!

TV o książce:

Dzień Dobry TVN - https://dziendobry.tvn.pl/a/skiba--ma-o-sobie-wiele-do-powiedzenia

Xiegarnia - https://xiegarnia.pl/pisarz/krzysztof-skiba/

 

 

 

Data wydarzenia: 
10.09.2020
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: