Jesteś tutaj

Spotkanie autorskie z Anną Krüger

/
Data wydarzenia: 
15.07.2021
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:00

Spotkanie autorskie z Anną Krüger

W imieniu Fundacji Terytoria Książki, wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Muzeum Gdańska, zapraszamy na spotkanie z Anną Krüger. Rozmowa poświęcona będzie książce „Cmentarze przy Wielkiej Alei w Gdańsku 1867–1945”. Spotkanie poprowadzi Klaudiusz Grabowski na przedprożu Filii Gdańskiej. Wstęp wolny.

Opis książki:

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jedna z najbardziej ruchliwych arterii współczesnego Gdańska otoczona była cmentarzami. Dziś pozostałości po nich dostrzec potrafi jedynie wprawne oko badacza: pojedyncze płyty nagrobne skryte pod gęstymi zwojami bluszczu, tu i ówdzie zachowany bieg cmentarnych alejek czy układ drzew posadzonych wzdłuż ogrodzenia nekropolii.

Anna Krüger rusza tropem zaginionych gdańskich cmentarzy i pieczołowicie rekonstruuje kulturę funeralną drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Autorka nie tylko kreśli dzieje największego założenia cmentarnego w mieście, wskazując ślady nieistniejących już miejsc pochówku dawnych gdańszczan, ale także przybliża czytelnikom ówczesne obyczaje związane z przeżywaniem śmierci i żałoby: z uwagą czyta rozporządzenia dotyczące konserwacji i przechowywania zwłok, śledzi losy pracowników cmentarnych, wertuje katalogi firm kamieniarskich, przegląda dawne czasopisma w poszukiwaniu nekrologów, a także opisuje trendy w modzie żałobnej.

Ta książka to studium miasta oglądanego zza cmentarnej bramy – za którą najważniejsze problemy i podziały społeczne, etniczne oraz religijne wcale nie tracą na znaczeniu, a wręcz przeciwnie, stają się nieraz jeszcze bardziej uderzające.

 

Biogram autorki:

Anna Krüger  – doktor historii, specjalność historia powszechna i Polski XIX i XX w. Absolwentka Historii i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Zainteresowania badawcze: dzieje cmentarzy i kultura funeralna, historia społeczna oraz życie codzienne w Gdańsku XIX i XX w., Sopot w 20-leciu międzywojennym. Publikacje dotyczące kultury funeralnej między innymi w „Roczniku Gdańskim”, „Kwartalniku Historii Kultury Materialnej”, w tomie „Nekropolie Pomorza”, książka „Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku. Miejsce pamięci ofiar komunizmu” artykuły o cmentarzach w Nowym Porcie i Siedlcach złożone do druku w wydawanej przez Muzeum Gdańska serii „Historie gdańskich dzielnic”.

 

Biogram prowadzącego:

Klaudiusz Grabowski – historyk, historyk sztuki, adiunkt w Muzeum Gdańska. Kurator wystawi projektów naukowych, popularnonaukowych oraz edukacyjnych. Autor tekstów i publikacji poświęconych przeszłości i kulturowemu dziedzictwu Gdańska. Zainteresowania skupiają się wokół kształtowania układu przestrzennego rodzinnego miasta i sztuce w przestrzeni publicznej. Obecnie kończy doktorat poświęcony zarządzaniu, likwidacji, zakładaniu i konserwacji cmentarzy w Gdańsku    w latach 1945-2020.

 

Wydarzenie na Facebooku:https://www.facebook.com/events/562726744722122/

Książka dostępna do zakupu w trakcie spotkania oraz na: https://terytoria.com.pl/1830-cmentarze.html

 

Data wydarzenia: 
15.07.2021
Godzina rozpoczęcia: 
17:00
Udostępnij: