Jesteś tutaj

Spotkanie autorskie z Joanną Zakrzewską

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
24.02.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Spotkanie autorskie z Joanną Zakrzewską

Zapraszamy na spotkanie z Joanną Zakrzewską i jej książką „Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej” Książka zgłębia zagadnienie kaligrafii japońskiej w różnych kontekstach: historycznym, kulturowym, technicznym oraz artystycznym. Kaligrafia japońska jest niezwykle fascynującą sztuką, łączącą w sobie piękno języka z pięknem zapisu. Jest czymś więcej niż tylko starannym pismem. Uznawana jest za jedną z najważniejszych form ekspresji artystycznej.

Książka przedstawia rozwój pisma i języka w Japonii, cechy estetyki japońskiej i główne kategorie estetyczne. W kontekście artystycznym sztuki kaligraficznej omówione zostały tu następujące zagadnienia: środki wyrazu, obrazowość, związki z malarstwem oraz problematyka kompozycji. Książkę wieńczy próba analizy sposobów reagowania na kaligrafię japońską odbiorców zachodnich, dla których obcy jest złożony kontekst kultury Wschodu.

Spotkanie poprowadzi Agaa Włodarczyk.

Joanna Zakrzewska - wykładowca oraz lektor języka japońskiego na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, absolwentka Japonistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2015 roku obroniła doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mistrz 1 dana kaligrafii japońskiej w szkole Seifū, członkini Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Liczne wystawy fotograficzne i kaligraficzne oraz publikacje naukowe na temat kultury Japonii. Publikacje monograficzne: „Sakuteiki-zapiski o zakładaniu ogrodów” 2013, „Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej” 2016. Prowadzenie warsztatów kaligraficznych (zarówno kaligrafii japońskiej jak i zachodniej). Ma za sobą 5-letni pobyt w Japonii. Organizator wyjazdów do Japonii.

Data wydarzenia: 
24.02.2017
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: