Jesteś tutaj

Spotkanie autorskie z Piotrem Ciszewskim

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
01.03.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Spotkanie autorskie z Piotrem Ciszewskim

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Piotrem Ciszewskim oraz promocję książki „Dąbrowszczacy”, które odbędzie się 1 marca (piątek) w Bibliotece Manhattan (al. Grunwaldzka 82) o godzinie 18.00.

"Dąbrowszczacy" to książka o Polakach i Polkach, którzy ruszyli na pomoc republikańskiej Hiszpanii. Wraz z antyfaszystami z wielu innych krajów bezinteresownie stanęli w walce z wojskowym zamachem stanu popieranym przez Hitlera i Mussoliniego. Na tle najważniejszych epizodów wojny domowej w Hiszpanii autor pokazuje działania polskich jednostek, kreśli sylwetki dowódców oraz szeregowych żołnierzy, pokazuje momenty triumfu i gorzkie chwile porażek. Integralną częścią książki są sylwetki niektórych postaci, portrety ludzi ideowych oraz odważnych, a przy tym niepozbawionych wad. Ich losy były niezwykle powikłane i dramatyczne. Część z nich nie była wcześniej opisywana w żadnych opracowaniach.

Autor, demaskując uproszczenia i fałszerstwa kierowanej przeciwko dąbrowszczakom prawicowej propagandy, pokazuje motywacje, a także tragiczne nieraz drogi życiowe ochotników i ochotniczek walczących w Brygadach Międzynarodowych.


Piotr Ciszewski – ur. 1979, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, działacz społeczny, współtwórca Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz koordynator kampanii Historia czerwona, zajmującej się historią polskiego ruchu robotniczego. Publikował artykuły dotyczące historii m.in. w dzienniku „Trybuna”, tygodniku „Przegląd”, miesięcznikach „Robotnik”, „Robotnik Śląski” i „Dziś”, kwartalniku „Pokolenia”, na portalach lewica.pl i historykon.pl. Współautor książki „Wszystkich nas nie spalicie” o kulisach reprywatyzacji w Warszawie i innych miastach. Entuzjasta historii najnowszej, a zwłaszcza historii idei. Jego hobby to rekonstrukcje historyczne i gry strategiczne.


Spotkanie poprowadzi Cyprian Kraszewski  - ur. 1993, absolwent kulturoznawstwa i filozofii na Uniwersytecie Gdańskim, działacz społeczny, publicysta, dziennikarz. Współtworzy kolektyw Radykalny Słoń; na stronie radykalnyslon.org publikuje teksty z zakresu filozofii, kulturoznawstwa, politologii i innych dziedzin. Interesuje się problematyką polityki historycznej. 

Data wydarzenia: 
01.03.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: