Jesteś tutaj

Spotkanie autorskie z Tomaszem Słomczyńskim

/
Data wydarzenia: 
26.08.2021
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.30

Spotkanie autorskie z Tomaszem Słomczyńskim

Zapraszamy na przedproże Biblioteki pod Żółwiem na spotkanie wokół książki "Kaszëbë" i w "podróż" po okalającej Trójmiasto krainie jezior, z których każde kryje w sobie jakąś historię.

tomasz słomczyński baner.png

"Kaszuby, podobnie jak Śląsk, są na tle pozornie monolitycznej tożsamościowo Polski regionem wyjątkowym. Przez lata traktowane z podejrzliwością – dla jednych zbyt polskie, dla drugich zbyt niemieckie. Rozpięte pomiędzy Wschodem a Zachodem, z własnym językiem, świadome swej odrębności, mocno zanurzone w historii, otoczone wspaniałą przyrodą.

Dla Tomasza Słomczyńskiego Kaszuby od kilku lat są domem, ale także wyzwaniem. Uczy się języka, opisuje lokalne historie zbierane podczas wędrówek. Ta kaszubska wanoga daje mu możliwość spojrzenia z bardzo bliska, a spotkania z miejscowymi i przyjezdnymi stają się punktem wyjścia do opowieści o złożonej tożsamości Kaszubów, ich burzliwej przeszłości i współczesnych problemach.

Powtarzane tu przez kolejne pokolenia hasło „Ni ma Kaszëb bez Pòlonii, a bez Kaszëb Pòlsczi”, raz brzmiące niczym pochwała jedności, to znów podkreślające odrębność, jest także zachętą, by wraz z autorem dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym kawałku naszego kraju."

Książka "Kaszëbë" ukazała się 4 sierpnia 2021 nakładem wydawnictwa Czarne.

Źródło: Wydawnictwo Czarne

Tomasz Słomczyński jest dziennikarzem współpracującym z TVN24 i Wirtualną Polską. Jego publikacje ukazywały się w „Dużym Formacie”, „Plusie Minusie”, „Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej”,  „Dzienniku Bałtyckim”. Załozyciel i redaktor portalu magazynkaszuby.pl. Jest autorem książek "Miejsca przeklęte" oraz "Zapytaj jeża i inne historie", a także współautorem książki "Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia ’70 na Wybrzeżu Gdańskim". Od 2016 roku mieszka w Kartuzach.

Data wydarzenia: 
26.08.2021
Godzina rozpoczęcia: 
17.30
Udostępnij: