Jesteś tutaj

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Danielewiczem i Marcinem Jacobsonem, promocja "Rockowiska Trójmiasta"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
16.11.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Danielewiczem i Marcinem Jacobsonem, promocja "Rockowiska Trójmiasta"

„Rockowisko Trójmiasta - lata 70” to lektura obowiązkowa dla każdego fana muzyki, a także ciekawie i oryginalnie napisane kompendium wiedzy o miejscach i ludziach, którzy dali początek wielu fascynującym zjawiskom na polskiej scenie muzycznej. Stanisław Danielewicz i Marcin Jacobson byli świadkami, a przede wszystkim uczestnikami wydarzeń, które sprawiły, że big-beat przepoczwarzył się w muzykę rockową. Autorzy prowadzą czytelnika przez fascynujące ówczesną młodzież miejsca: sopocki Non-Stop, w który w lecie był najgorętszym miejscem w Polsce, przez kluby Rudy Kot, Żak czy Ster, gdzie hartowała się rockowa stal, po legendarny Teatr Letni czy pierwsze polskie dyskoteki.

 

Choć autorzy „Rockowiska Trójmiasta” opatrzyli książkę podtytułem „Lata 70.”, swoja opowieść rozpoczynają kilka lat wcześniej, kiedy to trójmiejskie zespoły beatowe i muzycy z Trójmiasta stanowili ogólnopolską czołówkę Polskiej estrady. Stanisław Danielewicz i Marcin Jacobson byli świadkami, a przede wszystkim uczestnikami wydarzeń, które sprawiły, że big-beat przepoczwarzył się w muzykę rockową. Obaj autorzy przyglądali się tej transformacji z różnych pozycji, co doprowadziło do tego, że na łamach książki niejednokrotnie polemizują z sobą, zarówno w odniesieniu do faktów, jak ich interpretacji. Przyjęta przez nich metoda równoległych opisów, wzajemnych uzupełnień i polemik jest całkowitą nowością w tego typu publikacjach czyniąc zeń wielobarwną, wielopoziomową opowieść wciągającą nawet osoby nie zainteresowane tematem.

Autorzy prowadzą czytelnika przez fascynujące ówczesną młodzież miejsca: sopocki Non-Stop, w który w lecie był najgorętszym miejscem w Polsce, przez kluby Rudy Kot, Żak czy Ster, gdzie hartowała się rockowa stal, po legendarny Teatr Letni czy pierwsze polskie dyskoteki.

Przede wszystkim jednak karty „Rockowiska Trójmiasta” dokumentują i przynoszą wspomnienie ludzi, którzy w dużej mierze decydowali o tym, jak stworzony przez Franciszka Walickiego ruch big-beatowy stał się ważną częścią pop-kultury, zarówno pod swą właściwą nazwą rock, jak i pod hasłem „Muzyka Młodej Generacji”.

Opis środowiska trójmiejskiego rocka uzupełniają sylwetki zespołów, artystów, rzadziej menedżerów, zarówno kręgu Rocka, jak i związanych z gatunkami pokrewnymi: piosenką autorską, muzyką pop i jazzem. Dzięki temu ów świat równoległych, ale też często przeciwstawnych idei i dźwięków jest zrozumiały i interesujący dla współczesnego czytelnika w każdym wieku.

 

Spotkanie poprowadzi Wojciech Fułek

Data wydarzenia: 
16.11.2017
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: