Jesteś tutaj

Spotkanie wokół książki „Günter Grass - Odpominania / Entinnerungen”

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
13.04.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Spotkanie wokół książki „Günter Grass - Odpominania / Entinnerungen”

W trzecią rocznicę śmierci Güntera Grassa zapraszamy na spotkanie wokół książki "Günter Grass - Odpominania / Entinnerungen". Traktujemy je jako pretekst do dalszych wspólnych odpominań, ale też do rozmowy o odczytywaniu twórczości artysty w naszej zmieniającej się rzeczywistości. Odpominają: Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Bożena Ptak i Leszek Żyliński. Fragmenty odczyta Jerzy Kiszkis.

Dwujęzyczny tom powstał z okazji 90. urodzin Güntera Grassa. Zawiera 29 odpomnień poruszonych twórczością Grassa czytelników, badaczy, tłumaczy i współpracowników z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii, towarzyszących temu w zwielokrotniony sposób twórczemu życiu. Günter Grass jako zwolennik trzeciej drogi obdarzony spojrzeniem z ukosa, wierząc w siłe literatury, miał odwagę po kataklizmie II Wojny Światowej zmieniać świat. Jego odejści poryszuło niejednego z nas. co nam pozostawił? Czy coś mu zawdzięczmy? Kogo i czego nam brakuje?

Autorką oprawy graficznej jest Anita Wasik, która spięła klamrą materiał ilustracyjny, obejmujący m.in. zdjęcia, druki ulotne, grafiki Grassa, przechowywane w archiwach partnerów projektu. 

Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk - germanistka, adiunkt w Instytucie Filologii Germańskiej UG, prezes Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku, inicjatorka, współautorka i redaktorka książki.
Bożena Ptak - poetka i nauczycielka języka polskiego w II Zespole Szkół, STO w Gdańasku, była prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, autorka przedstawienia „Dawniej w Gdańsku” inspirowanego twórczością Grassa.
Leszek Żyliński - germanista, profesor zwyczajny na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika, członek Niemieckiej Akademii Języka i Literatury, współautor książki, mieszka w Toruniu.
Jerzy Kiszkis - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, od związany z trójmiejskimi scenami, wykładowca akademicki, członek-założyciel Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku.


Wydawca: Instytut Kaszubski
Partnerzy projektu: Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku,
Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza UG, Gdańska
Galeria Güntera Grassai Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Projekt wydawniczy został dofinansowany w ramach grantów Miasta
Gdańsk.

Data wydarzenia: 
13.04.2018
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: