Jesteś tutaj

Spotkanie z Andrzejem Mestwinem Facem

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
06.05.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Spotkanie z Andrzejem Mestwinem Facem

Andrzej Mestwin Fac na Scenie poezji Biblioteki pod Żółwiem. Zapraszamy na promocję najnowszej książki poety zatytułowanej "Rodzaj Męski Dokonany”.

6 maja (piątek) o godz. 18.00 gościem Sceny poezji Biblioteki pod Żółwiem będzie Andrzej Mestwin Fac, poeta, bibliotekarz, animator kultury, krytyk literacki i wydawca. Zaprezentuje wiersze z najnowszego tomiku pt.: "Rodzaj Męski Dokonany". Spotkanie poprowadzi Piotr Wiktor Lorkowski, wiersze zinterpretuje aktor Zbigniew Jankowski.

Andrzej Mestwin Fac - debiutował w 1990 roku na łamach "Gwiazdy Morza". Publikował, m.in. w "Tytule", "Pomeranii", "Tyglu Kultury", "Blizie" i "Autografie". Opublikował zbiory poezji: "Być może Coś innego" (2011), "Rodzaj Męski Dokonany" (2015) oraz poemat "Elegie Gdańskie". Jest współautorem bibliografii "Gdańsk w literaturze: od 997 roku do dzisiaj". Autor scenariusza wystawy dotyczącej Güntera Grassa, prezentowanej w Polsce i za granicą. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury, stypendysta Güntera Grassa. Pracuje w Bibliotecznym Ośrodku Informacji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Jest współzałożycielem Oficyny Wydawniczej Tysiąclecia. Prowadzi wykłady i oragnizuje pracę Wydziału Literatury Oliwskiej Akademii Sztuki.

O tomiku "Rodzaj Męski Dokonany" napisał Zbigniew Radosław Szymański. 

"Chociaż to tomik melancholii i zadumy nad przemijaniem, nad kruchością nas samych i naszego języka, dzięki rozpoznawalnej dykcji łączącej w sobie powagę, jak i jej zaprzeczenie, dykcji lubiącej dychotomiczne zestawienia, nie stroniącej od ironii, ale tej bez zadufanego w sobie sarkazmu - to wiersze te, pretendujące do rodzaju męskiego dokonanego, w swej istocie dokonanymi być nie chcą. Są pewnego rodzaju zabawą ze spuścizną poetycką poprzedników, zabawą z rozlokowanymi na różnych stopniach Parnasu autorami, grą z naszymi słownymi powielanymi wielokrotnie zbitkami pojęciowymi, z historycznym dziedzictwem (czasem z histerycznym), z łatwym przyzwyczajeniem do poezji, która skoro dokonana, to powinna coś wyjaśniać. Niczego nie wyjaśnia, zdaje sprawozdanie, choć wiem, że wielu poetów na taką klasyfikację ich wysiłku się obrazi." 

Data wydarzenia: 
06.05.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: