Jesteś tutaj

Spotkanie z Filipem Łobodzińskim

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
09.06.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Spotkanie z Filipem Łobodzińskim

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Filipem Łobodzińskim, autorem przekładów tekstów Boba Dylana, zebranych w książce "Duszny kraj". Jest to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości laureata Literackiej Nagrody Nobla 2016 w Polsce.

9 czerwca (piątek) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Filipem Łobodzińskim i promocja książki "Duszny kraj" - antologii 132 poetyckich przekładów tekstów Boba Dylana, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w 2016 r. Rozmowę poprowadzi Artur Burszta. 

Filip Łobodziński o książce "Duszny kraj" napisał:

"Dziś Dylan nie jest szokiem kulturowym, ale wielką postacią światowej kultury, Ojcem Założycielem współczesnej piosenki z ważkim tekstem, kimś, kto prostował ścieżki Lou Reedowi, Davidowi Bowiemu, Joni Mitchell, Leonardowi Cohenowi, Tomowi Waitsowi, Neilowi Youngowi, Patti Smith, Nickowi Cave’owi, Sinéad O’Connor i mnóstwu innych. Dziś Dylan bywa stawiany siłą na cokole, na którym stać nie chce, ale na którym wielu chętnie go widzi. Jednak my w Polsce wciąż Dylana nie znamy. Skąpe dotąd próby spolszczenia jego twórczości to za mało, by mógł skutecznie zasilić naszą przestrzeń duchową, tak jak zasilili ją Cohen, Brel czy Wysocki. Moim zamierzeniem, moim celem, moim pragnieniem było to, żeby polscy słuchacze mogli przeżyć choć trochę podobne wrażenie, co odbiorcy oryginałów. Nie twierdzę, że moje przekłady są genialne, ale niech coś się, do ciężkiej cholery, zacznie. Niech przyjdą inni, (jeszcze) lepsi. Dylan na to zasługuje jak mało kto. Obyśmy my zasługiwali na niego."

Filip Łobodziński - urodzony w 1959 roku. Iberysta, dziennikarz, muzyk i tłumacz z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, katalońskiego, portugalskiego oraz ladino. Laureat Nagrody Instytutu Cervantesa w Warszawie w 2005 roku za najlepszy przekład literacki. Pracował jako dziennikarz (TVP, Polsat News, Trójka, Inforadio, „Non Stop”, „Rock’n’Roll”, „Machina”, „Przekrój”, „Newsweek”). Obecnie prowadzi program telewizyjny „Xięgarnia”. Współzałożyciel Zespołu Reprezentacyjnego (od 1983, sześć płyt) oraz dylan.pl (od 2014, jedna płyta), specjalizującego się w wykonywaniu jego przekładów piosenek Boba Dylana.

Data wydarzenia: 
09.06.2017
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: