Jesteś tutaj

Spotkanie z Filipem Springerem

/
Data wydarzenia: 
10.09.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Spotkanie z Filipem Springerem

14 sierpnia ukazała się najnowsza książka Filipa Springera a na początku września będą Państwo mieli okazję porozmawiać z Autorem w naszej bibliotece. Zapraszamy na spotkanie promujące "DWUNASTE: NIE MYŚL, ŻE UCIEKNIESZ".

Filip Springer (ur.1982) – pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest.

Najnowsza książka Filipa Springera "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz" to, jak czytamy na stronie wydawnictwa Czarne, opowieść o niemożliwej ucieczce od systemu i o ponurym obliczu najszczęśliwszych krajów świata. Ale to także opowieść o świecie rozpiętym między prawdą a fikcją. By go poznać, Springer przekracza nie tylko granice krajów, ale i gatunków literackich.

"Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego Uciekinier przecina swój ślad.

Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykøbing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza? 

A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas?"

Nie sądź, że jesteś kimś – Nie sądź, że nam dorównujesz – Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas – Nie wyobrażaj sobie, że jesteś lepszy od nas – Nie sądź, że wiesz więcej niż my – Nie sądź, że jesteś kimś więcej niż my – Nie sądź, że się do czegoś nadajesz – Nie wolno ci się z nas śmiać – Nie sądź, że komuś na tobie zależy – Nie sądź, że możesz nas czegoś nauczyć – Myślisz, że nic o tobie nie wiemy? – Nie myśl, że uciekniesz.

Źrówdło opisu: Wydawnictwo Czarne.

Spotkanie finansowane ze środków Rady Dzielnicy Oliwa.

W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz". 

Spotkanie poprowadzi Hanna Łozowska - dziennikarka, doktorantka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

 

Data wydarzenia: 
10.09.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: