Spotkanie z Grzegorzem Borosem
Grzegorz Boros, architekt wnętrz kameralnych i urbanistycznych, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autor wielu unikalnych projektów, m.in. rewaloryzacji zespołu architektoniczno-krajobrazowego „Jaśkowa Dolina” w Gdańsku Wrzeszczu, stylowego wnętrza secesyjnego i elewacji kawiarni artystycznej „Pod Kalamburem” we Wrocławiu, rekonstrukcji elewacji z końca XIX wieku wraz z zespołem stylowych wnętrz hotelu „Pod Orłem” w Bydgoszczy. Współautor wystawy „Oczy czasu” prezentującej zabytkowe zegary w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, uznanej za muzealne wydarzenie roku. Twórca nowego oblicza wiaduktu nad torami kolejowymi w pobliżu Stoczni Gdańskiej, nieodłącznego elementu przemysłowego krajobrazu miasta znanego jako „żółty most”. Autor kilkudziesięciu publikacji. Inicjator i współautor książek Program ożywienia Śródmieścia Gdańska i Obowiązek piękna, zawierającej należącą do zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej bogatą kolekcję wzorników architektonicznych z XVI i XVII wieku, jedną z najcenniejszych w Polsce.
Jak przeciętne zmienia się w niepowtarzalne… jest pierwszą z trzech części Wędrówki do środka świata. To retrospektywna podróż głównego bohatera Romana Sorobińskiego po Wrzeszczu osadzona w czasie, gdy mieszkał przy ulicy Partyzantów.
Wędrówka do środka świata to nieustanne poszukiwanie własnej unikalności, to studium podróży w głąb siebie. Ale to trudna wędrówka, bo tak naprawdę nie wiadomo, gdzie znajduje się tajemniczy środek świata. Możliwe, że dla Romana Sorobińskiego jest nim Wrzeszcz, w którym każdego dnia przegląda się jak w wielkim zwierciadle…