Jesteś tutaj

Spotkanie z himalaistą i alpinistą Kacprem Tekieli

/
Data wydarzenia: 
21.10.2021
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Spotkanie z himalaistą i alpinistą Kacprem Tekieli

Tam wszystkie rzeczy dzieją się naprawdę. Nie ma konwenansów, udawania, to pierwotny świat. Nie ma miejsca na błędy, trzeba dążyć do perfekcji w tym, co się robi. Naprawdę jest zimno, naprawdę człowiek się boi, naprawdę słońce świeci w oczy do granic bezpieczeństwa. Prawdziwa jest też przyjaźń i śmierć. Wszystko jest namacalne i bardzo blisko.

W Tatrach przeszedł około 300 dróg, w tym około 60 zimowych, wielokrotnie w samotnym stylu. Przeszedł drogi między innymi w AlpachKoloradoNevadzie i na Alasce. W 2010 roku w ramach VI International Elbrus Race wbiegł na najwyższy szczyt Rosji w niecałe 5h. Od 2010 roku uczestnik programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015" w ramach którego wziął udział w wyprawach na Makalu (8463m) i Broad Peak Middle (8016m). W 2020 r. znalazł się na liście kilkudziesięciu nominowanych do nagrody Piolet d’Or, najbardziej prestiżowego wyróżnienia alpinistycznego na świecie. Tematem spotkania będą: Cztery granie Matterhornu w jeden dzień  oraz Wielka Korona Tatr w 37,5h. Ilość miejsc ograniczona  

 

z wikipedii: Tatrach przeszedł około 300 dróg wspinaczkowych, w szczególności (samotnie) większość najważniejszych ścian górskich[5]. W 2010 roku, w ramach VI International Elbrus Race, wbiegł w niecałe pięć godzin na wierzchołek Elbrusu[3], a dwa lata później wraz z Przemysławem Pawlikowskim zajął dwunaste miejsce w IX Biegu Rzeźnika[8]. Od roku 2010 był też uczestnikiem programu Polski Himalaizm Zimowy 2010–2015. W ramach tego projektu wziął udział w wyprawach na Makalu i Broad Peak Middle[2][7]. Przeszedł drogi między innymi w Alpach (w tym słynna „trylogia alpejska” północnych ścian: EigeruMatterhornuGrandes Jorasses, a także północno-zachodnia ściana Civetty w Dolomitach[5]), Kolorado (Octopussy[b] Jeffa Lowe’a, historycznie pierwsza droga lodowa o trudności M8, i inne trudne klasyczne przejścia[9]), Newadzie i na Alasce, a także najszybciej przebył diretissimę północnej ściany Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego[3].

W kolejnych latach kariery doszedł do wniosku, że „istotą alpinizmu jest przejście trudnej ściany w jak najbardziej sprzyjających warunkach”, wybór najbardziej logicznego rozwiązania danego problemu alpinistycznego[7]. Takie podejście zaowocowało sukcesami na „łańcuchówkach” – projektach formujących kilka rozłącznych dróg wspinaczkowych w spójną, sensowną całość w obrębie pojedynczej akcji górskiej. Przejścia tego rodzaju wykonywał w Tatrach często samotnie i bez asekuracji, również w warunkach zimowych[10][11]. 18 października 2018 roku pokonał w ten sposób filar Ganku oraz oba filary Rumanowego Szczytu w ciągu siedmiu i pół godziny – był to projekt, nad którym pracował od dłuższego czasu[12]. 5 lipca 2019 roku w parze z Łukaszem Mirowskim w rekordowym czasie 15 godzin i 52 minut pokonał Expandera autorstwa Krzysztofa Pankiewicza, najsłynniejszą[5] tatrzańską łańcuchówkę, łączącą drogi wspinaczkowe o trudnościach VI–VII- na ścianach Małego Młynarza, Kotła Kazalnicy MięguszowieckiejMnicha i Kościelca[c][13].

W tym okresie pozostał także do pewnego stopnia zaangażowany w himalaizm: na jesieni 2016 roku wziął jeszcze udział w tragicznej wyprawie na Shivling, gdzie przeprowadził trudną akcję ratunkową, w której wraz z Pawłem Karczmarczykiem dotarł do śmiertelnie rannego Łukasza Chrzanowskiego i próbował udzielić mu pomocy[d][14][15], w roku następnym odrzucił jednak zaproszenie na polską wyprawę zimową na K2 i zamiast tego udał się w góry Szkocji, w których poprowadził nowe drogi wspinaczkowe wraz z Sandym Allanem i Andym Nisbetem[16]. Latem 2018 roku zorganizował z Allanem, Rickiem Allenem i Stanislavem Vrbą ekspedycję mającą na celu wytyczenie nowej drogi na Broad Peak, która zakończyła się niepowodzeniem po dwóch niebezpiecznych wypadkach. Najpierw Rick Allen podczas samotnego rekonesansu spadł ze znacznej wysokości. Został odnaleziony i uratowany dzięki nowatorskiej akcji z użyciem drona (pierwszej takiej w historii himalaizmu)[e][17][18][19][20][21][22][23][24][25]. Następnie Stanislav Vrba odniósł poważną ranę nogi wskutek ukruszenia się skały podczas wspinaczki. Kacper Tekieli zdołał zjechać z nim na linie do podstawy ściany, skąd wraz z innymi wspinaczami zniósł rannego przez lodowiec do bazy[26][27].

W roku 2019 odniósł natomiast kolejne istotne sukcesy w górach Europy. Oprócz wspomnianego wyżej Expandera, 4 sierpnia tego roku jako czwarty[28] lub piąty w historii dokonał podwójnego trawersu Matterhornu (przejścia wszystkich czterech grani z dwukrotnym zdobyciem wierzchołka w ramach jednej akcji górskiej)[29], a 13 listopada samotnie i bez użycia liny pokonał północno-wschodnią ścianę Eigeru drogą Laupera; obydwa te przejścia zostały zauważone przez media górskie świata[4][30][31]. W tym samym roku wytyczył i przebył trzy nowe drogi wspinaczkowe w środkowej Norwegii, współpracując z Michałem Czechem, Janem Kuczerą i Wadimem Jabłońskim[4]. Za jedno z tych osiągnięć, wejście nową drogą na Snøvasskjerdingan, w roku 2020 znalazł się na liście kilkudziesięciu nominowanych do nagrody Piolet d’Or, najbardziej prestiżowego[32][33] wyróżnienia alpinistycznego na świecie[34]. W dniach 13–14 sierpnia 2020 roku zdobył wszystkie szczyty Wielkiej Korony Tatr w czasie 37 godzin i 28 minut, poprawiając poprzedni rekord o ponad 11 godzin[35]. W dniach 2–4 marca 2021 roku powrócił na Expandera z Maciejem Ciesielskim i Piotrem Sułowskim, dokonując pierwszego przejścia zimowego (43 godziny i 50 minut ciągłej akcji górskiej w głębokich śniegach) – projekt taki uważano wcześniej za nierealny i nikt przed nimi nie podjął takiej próby[36].

Data wydarzenia: 
21.10.2021
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: