Jesteś tutaj

Spotkanie z komiksem amerykańskim

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
11.04.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Spotkanie z komiksem amerykańskim

American Corner oraz Biblioteka Manhattan zapraszają na spotkanie dyskusyjne poświęcone Willowi Eisnerowi, legendarnemu amerykańskiemu twórcy komiksów.

Will Eisner - ojciec amerykańskiego komiksu dla dorosłych. Panel dyskusyjny.

Choć przekonanie, że był twórcą pojęcia "powieść graficzna" ("graphic novel") jest błędne, Will Eisner to jeden z wielkich mistrzów komiksu amerykańskiego i najważniejszych autorów w historii tego gatunku artystycznego. To za sprawą stworzonej przez niego pod koniec lat 70. "Umowy z Bogiem" miało miejsce dowartościowanie opowieści obrazkowych. W najważniejszym okresie swojej twórczości Eisner zasłynął komiksami obyczajowymi, jednak wcześniej, już w latach 40., dał się poznać jako niezwykle sprawny opowiadacz - gdy tworzył krótkie historie awanturnicze z zamaskowanym Spiritem w roli głównej. Eisner to także teoretyk i autor książek o narracji komiksowej (m.in. "Comics and Sequential Art"). Nie bez powodu najważniejsza amerykańska nagroda przemysłu komiksowego nosi jego imię.

W dyskusji na temat twórczości Willa Eisnera udział wezmą współautorzy książki "Powieści graficzne. Leksykon":

Damian Kaja – doktor nauk humanistycznych (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Autor publikacji poświęconych literaturze, filmowi, kulturze popularnej oraz komiksowi, współpracownik "Zeszytów Komiksowych".

Przemysław Kołodziej – doktorant (Uniwersytet Gdański) w swojej pracy naukowej zajmujący się zagadnieniem serii komiksowych. Współpracuje m.in. z kwartalnikiem "Bliza" oraz „Zeszytami Komiksowymi”.

Przemysław Zawrotny – doktorant na Uniwersytecie Gdańskim, krytyk komiksowy i literacki publikujący głównie w "Lampie".

Data wydarzenia: 
11.04.2015
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Tagi: 
Udostępnij: