Jesteś tutaj

Spotkanie z Marcinem Kowalem promujące książkę "Imigrant na Wyspach, jak odnalazłem się w UK"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
13.06.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Spotkanie z Marcinem Kowalem promujące książkę "Imigrant na Wyspach, jak odnalazłem się w UK"

Prawdziwa książka o życiu w Wielkiej Brytanii. Opowieść o tym, jak było kiedyś i jak jest teraz. O tym, jak wygląda każdy kolejny dzień polskiego emigranta ekonomicznego. Jak my – Polacy, odnajdujemy się w kulturze brytyjskiej, a jak kultura brytyjska odnajduje się z nami.

Relacja reporterska, żywcem wycięta z osobistych doświadczeń autora i osób, które spotkał na miejscu. Autor spędził już prawie pięć lat na Wyspach (piąty rok właśnie dobiega końca). Początkowo mieszkał w Anglii. Kiedy pierwsze starcie z kulturą brytyjską miał już za sobą, postanowił przenieść się do Irlandii Północnej. Tam odkrył, że ta specyficzna część Zjednoczonego Królestwa rządzi się swoimi własnymi prawami. Dowiedział się, że IRA, terroryści i konflikt etniczno – religijny pomiędzy sąsiadami nie jest jedynie wzmianką w podręczniku historii, a problemem dnia codziennego. I wszystko musiał zacząć od początku.

            W trakcie swojego życia na Wyspach, autor parał się różnymi zajęciami: pracował na zmywaku; sprzątał w hotelu; drzemał przy taśmie w fabryce opakowań; zawijał rogale przy kolejnej taśmie - w piekarni; był kucharzem bez doświadczenia; doglądał winogrona w angielskiej winiarni; rozwoził jedzenie w irlandzkim szpitalu; był opiekunem osób starszych w domu opieki społecznej; cukiernikiem w małej, prywatnej cukierni; działaczem społecznym w organizacji charytatywnej. Obecnie jest nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w polskiej szkole sobotniej w Irlandii Północnej. No i ciągle pracuje w szpitalu. W każdym z powyższych miejsc spotkał uśmiechniętych Brytyjczyków, kombinujących Irlandczyków i ciekawskich Polaków. Poznał ludzi zarówno szalenie fascynujących, jak i tych po brzegi wypełnionych nudą (przez co, również ciekawych). Dla każdego postarał się znaleźć właściwe miejsce w tekście.

            Książka jest opisem relacji polsko-brytyjsko-irlandzkich. Można ją również traktować jako swoistego rodzaju poradnik: jak odnaleźć się na Wyspach. Zawiera solidną porcję porad i opis wszystkich najważniejszych aspektów życia w angielskim świecie…

...od pracy począwszy – dlaczego magistrom opłaca się wyjeżdżać na zmywak?,

...przez język angielski – jak radzą sobie na Wyspach osoby bez jakiejkolwiek jego znajomości,

...mieszkanie – od ciasnego pokoju, aż po mały domek pośród północnoirlandzkich szeregowców,

...pogodę – stabilnie deszczową,

...geografię – niezmiennie piękną,

...i historię – burzliwą i kłopotliwą.

            Książka odpowiada również na podstawowe pytanie ostatnich czasów: jak to wszystko łączy się z osławionym BREXITEM? Słowem, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: od siarczystego humoru, po całą serię ciekawych osobistości wpasowanych w wiecznie zaskakujący brytyjski świat.

Data wydarzenia: 
13.06.2018
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: