Jesteś tutaj

Spotkanie z Mariolą Kruszewską

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
09.11.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:30

Spotkanie z Mariolą Kruszewską

Zapraszamy na spotkanie z Mariolą Kruszewską, laureatką Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2016.

Podczas spotkania, które poprowadzi Rafał Skonieczny, odbędzie się także promocja książki „Czereśnie będą dziczeć”. Książka została wydana dzięki mecenatowi Miasta Gdańska. Konkurs Literacki Miasta Gdańska to nagroda dla autorów przyznawana od 1991. Pomysłodawcą nagrody był Bolesław Fac, który po śmierci w 2000 r. został imiennym patronem konkursu.

 „Czereśnie będą dziczećto zbiór krótkich opowiadań, których bohaterami są zwykli ludzie, próbujący się odnaleźć w niezwyczajnych dla siebie warunkach. To najczęściej przesiedleńcy, wygnańcy, migranci usiłujący „zapuścić korzenie” w nieznanej im dotąd ziemi, na różne sposoby starający się zaleczyć zadane im przez historię rany, odnaleźć utracony rytm i sens życia. Są niczym rośliny użyczające tytułu każdemu z tych tekstów („Czereśnie”, „Akacje”, „Wrzos”, „Słoneczniki”…), z których każda ma swój własny sposób wrastania, wzrastania, rozmnażania i owocowania. Nagrodzona książka to zarazem swoisty mały opowieściowy traktat o niepowtarzalności każdego istnienia, jak również rzecz o tym, co wspólne w naturze oraz losie człowieka. To jednocześnie nadzwyczaj barwna, pełna językowego uroku oraz narracyjnej witalności opowieść o ludziach, którzy wbrew skazującym ich na nieobecność wyrokom historii – walczą. I nie poddają się.”

Przewodniczący komisji
prof. Kazimierz Nowosielski

Data wydarzenia: 
09.11.2017
Godzina rozpoczęcia: 
17:30
Udostępnij: