Jesteś tutaj

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
08.04.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej. Poetka Wisława Szymborska oczami jej sekretarza - Michała Rusinka.

8 kwietnia (piątek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Michałem Rusinkiem, sekretarzem Wisławy Szymborskiej  i autorem książki o Noblistce - "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej". Spotkanie poprowadzi Aleksandra Lamek, redaktor z Trojmiasto.pl.

Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. (źródło: http://www.michalrusinek.pl)

"Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej"

W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy.

To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.

Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami.

Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii.

Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”. Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku.

Z takim taktem, subtelnością i wnikliwością mógł o Noblistce napisać tylko jeden Autor.

(źródło: http://www.znak.com.pl)

Data wydarzenia: 
08.04.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: