Jesteś tutaj

Spotkanie z Michałem Wasilewskim

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
25.10.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:30

Spotkanie z Michałem Wasilewskim

Zapraszamy na spotkanie z Michałem Wasilewskim, laureatem Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2017.

Komisja Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za 2017 rok podjęła decyzję o przyznaniu nagrody Panu Michałowi Wasilewskiemu z Gdańska za pracę pt. „Krzesło Diavellego”.

Uzasadnienie wyboru zwycięskiej pracy:

   „Krzesło Diavellego”  to nade wszystko zajmująca opowieść o dziejach jednego przedmiotu, a jest nim tytułowy mebel, który w XVII wieku sporządził przybyły z Italii do Gdańska stolarz i szarlatan jednocześnie. Za sprawą owego krzesła dzieją się zdumiewające sprawy: nie imają się go płomienie, ludzie, do których trafia, popełniają czyny, których by się sami po sobie nie spodziewali, realność zamienia się w fantasmagorię, a wyłaniające się ze snów potwory przejmują władzę nad realnym światem…  Zaskakuje, intryguje i na swój artystyczny sposób uwiarygodnia zarazem przedstawiane historie to, iż są one umieszczone w konkretnym pejzażu oraz w dającym się rozpoznać czasie: to głównie Gdańsk od momentu przybycia doń Diavellego aż po lata międzywojennego dwudziestolecia – a to wszystko opowiedziane z nadzwyczajną językową swobodą, maestrią i precyzją, a także z niepospolitą znajomością ludzi, rzeczy i epok.

Przewodniczący Komisji
Kazimierz Nowosielski

 

Michał Wasilewski (ur. 1975) - kompozytor i pisarz związany z Gdańskiem. Autor muzyki do filmów, gier komputerowych i spektakli teatralnych. Laureat konkursów literackich. Pisze wiersze, opowiadania oraz teksty do utworów muzycznych.

Konkurs Literacki Miasta Gdańska to nagroda dla autorów przyznawana od 1991. Pomysłodawcą nagrody był Bolesław Fac, który po śmierci w 2000 r. został imiennym patronem konkursu.

Data wydarzenia: 
25.10.2018
Godzina rozpoczęcia: 
17:30
Udostępnij: