Jesteś tutaj

Spotkanie z prof. Antonim Dudkiem

/
Data wydarzenia: 
13.12.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Spotkanie z prof. Antonim Dudkiem

Zapraszamy na spotkanie z prof Antonim Dudkiem, którego tematem będzie jego książka "Od Mazowieckiego do Suchockiej. Polskie rządy w latach 1989-1993".

Przełom 1989 r. W Polsce upada komunizm. To koniec ucisku politycznego, łamania praw człowieka i czasu pustych półek w sklepach. Polacy cieszyli się z odzyskanej wolności, z wprowadzonej demokracji i otwierania się na Zachód.
Jednak nie wszystkie zmiany były dobre. Inflacja, prywatyzacja, bezrobocie, afery gospodarcze, wojska rosyjskie w Polsce, wreszcie geopolityczne konsekwencje zjednoczenia Niemiec – z tymi wyzwaniami musieli sobie poradzić pierwsi premierzy Trzeciej Rzeczpospolitej. 
Czy dali radę? Które konsekwencje ich działań odczuwamy do dzisiaj?


Jak wyglądał od środka rząd Tadeusza Mazowieckiego?

Czy Amerykanie zajęli wówczas miejsce Rosjan w roli politycznego patrona Polski?

Dlaczego naprawdę upadł rząd Jana Olszewskiego?

Jak wyglądał rząd Hanny Suchockiej, pierwszej w historii Polski kobiety na stanowisku premiera?

W swojej najnowszej książce, stanowiącej kontynuację głośnej „Reglamentowanej rewolucji”, prof. Antoni Dudek analizuje wydarzenia z lat 1989–1993 przez pryzmat czterech rządów, na których czele stali: Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Jan Olszewski i Hanna Suchocka. Przy pomocy nieznanych dokumentów i relacji przedstawia kulisy budowy fundamentów współczesnego państwa polskiego. Od Mazowieckiego do Suchockiej to lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą zrozumieć polską polityką po roku '89.

 

Antoni Dudek – historyk i politolog, profesor nauk humanistycznych. W latach 1989–2014 pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie profesor zwyczajny na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2011–2016 członek i przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Autor i współautor kilkunastu książek, m.in. Reglamentowana rewolucjaHistoria polityczna Polski 1989–2015Instytut. Osobista historia IPNPRL bez makijażu.

 

żródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/od-mazowieckiego-do-suchockiej-polskie-rzady-w-la-antoni-dudek-146998

 

Wydarzenie współfinansowane ze środków Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie.

Data wydarzenia: 
13.12.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: