Jesteś tutaj

Spotkanie z Urszulą Jabłońską

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
25.11.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:45

Spotkanie z Urszulą Jabłońską

W ramach festiwalu Sztuka Czytania zapraszamy na spotkanie z Urszulą Jabłońską, autorką książki "Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii".

Urszula Jabłońska - absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Publikuje m.in. w „Dużym Formacie” i „Wysokich Obcasach”. Jej reportaży ukazały się również w książkowych zbiorach Walka jest kobietą (2014), Mur. Dwanaście kawałków o Berlinie (2015) i Obrażenia. Pobici z Polską (2016). Laureatka nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy oraz finalistka Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego 2013. Współzałożycielka stowarzyszenia reporterów Rekolektyw. Autorka książki Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii.

"Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii" - Jest tutaj duch Złotego Chłopca, który lubi czerwoną fantę. Jest miasto Pattaya, które wyrosło na wojnie i seksie ("Pięć dni miłości po pół roku śmierci!"). Jest Voramai, która pierwszy raz ogoliła głowę, kiedy jej córka Chatsumarn miała jedenaście lat. I inne szafranowe mniszki, których oficjalnie nie ma, chociaż przecież są. Jest Poo, którą w jej kuchni w slumsie w Bangkoku odwiedził Jamie Oliver. Są i inne tajskie kobiety, które powinny być "jak porządnie złożony materiał". Są też mężczyźni, którzy zaczęli znikać po tym, jak najpierw zniknęły ryby. Są kapitanowie, którzy smagają rybaków biczem z ogona jadowitej płaszczki. Jest Nong Toom, transseksualna zawodniczka muay thai, która już nie walczy.
I są inni ladyboys, którzy taśmują sobie genitalia.
Jest duch Starego Króla Stu Tysięcy Złotych Poduszek i są duchy wdowie, przez które mężczyźni malują paznokcie na czerwono. Są drobne białe kwiaty jaśminu nawleczone na sznurki (jedna kosztuje od dziesięciu do dwudziestu bahtów; ile trzeba sprzedać, żeby zarobić na curry dla całej rodziny?). Nie ma już J. Jej piękny, drewniany dom z ogrodem na północy Tajlandii, który nazwała Open Heart, stoi pusty i podupada. Tylko czasem odwiedza go wojsko, żeby sprawdzić, czy J. przypadkiem nie wróciła.
Jest Urszula Jabłońska, która te wszystkie historie dla nas opisała, żebyśmy otworzyli szerzej oczy i zobaczyli coś więcej niż tylko Kraj Uśmiechu z folderów turystycznych.

Źródło opisu: Wydawnictwo Dowody na istnienie.

PROGRAM FESTIWALU SZTUKA CZYTANIA

sztuka-czyt_slajder_4.jpg

Data wydarzenia: 
25.11.2017
Godzina rozpoczęcia: 
17:45
Udostępnij: