Jesteś tutaj

Szkice obozowych snów. O czym śnili więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
21.05.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Szkice obozowych snów. O czym śnili więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau

Zagłada w Auschwitz-Birkenau była wydarzeniem absolutnym. Więźniowie nie mogli odpocząć od piekła obozu nawet na chwilę. Koszmar Auschwitz wdzierał się nawet do ich snów. Byli więźniowie często podczas nocnej drzemki, na nowo przeżywali wydarzenia z poprzedniego dnia. Granice jawy i koszmarnego snu zamazywały się w obozie Auschwitz-Birkenau. Podczas wykładu chciałabym przedstawić szkic snów, jakie śnili i śnią więźniowie Auschwitz-Birkenau. Należy mieć na uwadze, że nie można określić daty zakończenia Zagłady, ponieważ trwa ona do dzisiaj w ocalałych. Jest obecna w ich snach oraz w bezsennych nocach. Granice jawy oraz koszmarnego snu nie są wyraziste. Ocalałym często śnią się wydarzenia, które miały miejsce w obozie albo we śnie powracają do obozu i historia zatacza koło.

prowadzenie: Beata Świacka-Kołczańska

Spotkanie jest wydarzeniem z serii "Doktowykładów".

Projekt “Doktowykłady, czyli humanistyka oczami młodych naukowców” to cykl fakultatywnych spotkań zainicjowanych i prowadzonych przez uczestników Filologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego.
Spotkania są okazją do prezentacji różnorodnych punktów widzenia na problemy współczesności, pozwalają także na kształtowanie postawy otwartości oraz promowanie współczesnej humanistyki. Zapraszamy na cykl doktowykładów, które odbędą się w maju i czerwcu w Filii Naukowej. 

Data wydarzenia: 
21.05.2018
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: