Jesteś tutaj

Szklanki żydowskiej krwi. Powieść Dariusza Filara

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
14.01.2021

Szklanki żydowskiej krwi. Powieść Dariusza Filara

Powieść ”Szklanki żydowskiej krwi” prof. Dariusza Filara jest już dostępna w sklepiku on-line!

Gdzie nabyć powieść „Szklanki żydowskiej krwi”?

Książkę można kupić w naszym SKLEPIKU ON-LINE oraz w wybranych filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Od stycznia będzie można ją także znaleźć w wybranych księgarniach.

Godziny otwarcia naszych bibliotek znaleźć można TUTAJ.

Powieść „Szklanki żydowskiej krwi” Dariusza Filara jest wielowątkową, rodzinną sagą, która  rozciąga się na XX i XXI wiek, od I wojny światowej po współczesność. Na tle najważniejszych wydarzeń, składających się na polską historię, autor umieszcza bohaterów, którzy łączą w swoich genealogiach polskie i żydowskie pochodzenie. Skomplikowane i na wielorakie sposoby posplatane wątki tej historii opowiadane są z perspektywy żyjącego współcześnie młodego Polaka, który odkrywa ukryte prawdy narodowej i osobistej historii.

Dariusz_Filar_WBPG (1).png

- Z pewnym żalem patrzę na to, jak jest upraszczana historia i jakie są podejmowane próby włożenia ludzkich losów w schematyczne ramy. Rzeczywistość była złożona. Właśnie staram się pokazać w tej książce sposób, w jaki historia wpływała na ludzkie losy. Rzeczywiście ten polsko-żydowski wątek jest mocno rozwinięty – mówił Dariusz Filar w rozmowie z Jarosławem Zalesińskim, dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Video rozmowa z Dariuszem Filarem poniżej:

Podcast z Dariuszem Filarem znajdziesz TUTAJ.

Relację z wideo spotkania autorskiego z Dariuszem Filarem znajdziesz TUTAJ.

Kim jest autor „Szklanki żydowskiej krwi”?

Ekonomista, wykładowca, a także pisarz

Prof. Dariusz Filar urodził się 18 lipca 1950 roku w Gdyni. Od początku działalności łączył dwie pasje: pisanie i ekonomię. W latach 70. i 80. XX wieku tworzył głównie opowiadania science-fiction, m.in.: „Czaszka olbrzyma” (1976), „We własnej skórze” (1982), „Pies wyścigowy” (1984) czy ”Dotyk” (1989). Od wielu lat z powodzeniem prowadzi karierę naukową. Od 1973 jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Ekonomicznym, a od 1992  na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Przez trzy lata był też wykładowcą Central European University. Przez wiele lat komentował rzeczywistość ekonomiczną m.in. na łamach dzienników „Rzeczpospolita” i „Gazeta Wyborcza”. W latach 1984-1990 był publicystą miesięcznika „Przegląd Powszechny”. Prof. Dariusz Filar uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej (był członkiem biura prasowego strajku) w sierpniu 1980 roku. Współorganizował I Kongres Liberałów w Gdańsku. Piastował funkcję głównego ekonomisty Banku Pekao S.A w latach 1999-2004. W latach 2004-2010 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej NBP. Od marca 2010 do grudnia 2014 roku pracował w Radzie Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Prezydent Włoch, Giorgio Napolitano, mianował go kawalerem Ordine della Stella della Solidarieta Italiana (Order Gwiazdy Solidarności Włoskiej) w 2006 roku. Wydawcą najnowszej książki Dariusza Filara pt. „Szklanki żydowskiej krwi” jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

O wydawcy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna powstała w 1951 roku z siedzibą w Gdyni. Organizatorem był ówczesny dyrektor MBP w Gdyni - dr Kazimierz Tymecki. Jednak pięć lat wcześniej  wyodrębniono dwa główne  działy: naukowy i oświatowy w MBP. Pierwszy z nich został przejęty przez Polską Akademię Nauk w styczniu 1955 roku. W ten sposób powstała  Biblioteka Polskiej Akademii Nauk, gdzie trafił najcenniejszy gdański księgozbiór z dawnego Gimnazjum Akademickiego. Tego samego dnia dział oświatowy został połączony z Wojewódzką Biblioteką Publiczną. W ten sposób powstała Wojewódzka i Miejska  Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Pierwszą siedzibą był Dom Uphagena. Jednak zmieniła nazwę na Wojewódzka Biblioteka Publiczna w 1975 roku. W maju 1981 roku WiMBP w Gdańsku, dzięki wstawiennictwu Lecha Wałęsy otrzymała nową siedzibę. W niej znajduje się i działa do dzisiaj. WiMBP pełni podwójną funkcję, czyli biblioteki publicznej miasta Gdańska oraz biblioteki wojewódzkiej. Obecnie służy pomocą merytoryczną w programie obsługi czytelników i zbiorów (Patron, Libra), w sprawach prawnych. Organizuje szkolenia, koordynuje projekty. Do tego wskazuje źródła  pozyskiwania środków pozabudżetowych. Opiniuje proces łączenia bibliotek terenowych z innymi instytucjami kultury. Uczestniczy i współpracuje w promocji bibliotek oraz czytelnictwa w 320 (124 biblioteki główne i 196 filii) bibliotekach samorządowych województwa pomorskiego.

Dane techniczne książki

Tytuł: Szklanki żydowskiej krwi

Autor: Dariusz Filar

Cena: 40 złotych

Wydawca: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Okładka: twarda, 160 × 230 mm (B-5)

Liczba stron: 248

Data wydarzenia: 
14.01.2021
Udostępnij: