Jesteś tutaj

Tam i z powrotem - Ameryka w Wietnamie. Fakty, mity, ciekawostki....

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
13.05.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Tam i z powrotem - Ameryka w Wietnamie. Fakty, mity, ciekawostki....

Tematem prelekcji będzie przedstawienie wojny w Wietnamie przez pryzmat pojedynczego żołnierza, na tle zmian, jakie zachodziły ówcześnie w USA. Omówione zostanie szkolenie, jakie przechodził żołnierz na terenie USA, jak wyglądało jego życie w Wietnamie. Omówimy jego zakwaterowanie, wyposażenie, uzbrojenie wyżywienie. W jaki sposób dowództwo starało się złagodzić trudy służby na froncie. W jaki sposób sytuacja panująca w USA wpływała na ich postawę m.in. kwestia narkotyków czy zbrodni wojennych. Przedstawione zostaną mity związane z wojną wietnamską i spróbujemy ustosunkować się do nich. Przedstawione zostaną również pewne specyficzne, wyjątkowe dla wojny wietnamskiej elementy jak wojna w Delcie Mekongu, kwestia pułapek Viet Congu i ich tuneli czy zastosowanie oddziałów dalekiego rozpoznania LRRP/Rangers.

Prelekcja zostanie zilustrowana prezentacją multimedialną oraz wystawą mundurów i wyposażenia żołnierzy amerykańskich z okresu wojny w Wietnamie.

Piotr Taras: ur. 1964. Z wykształcenia historyk, doktor, od 25 publikujący artykuły na temat wojny wietnamskiej koreańskiej. Autor kilku pozycji książkowych poświęconych tej tematyce. Miłośnik psów. Rekonstruktor, członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Rakkasans”.

Artur Fowler: ur. 1974, żołnierz z pokolenia na pokolenie, uczestnik wielu zmian w armii, obserwator konfliktów zbrojnych poza granicami kraju. Z pasji żołnierz, z zamiłowania płetwonurek, z wykształcenia absolwent Oceanografii. Rekonstruktor, członek Stowarzyszenia Historycznego „Big Red One”. 

Współorganizatorami są : Stowarzyszenie Historyczne Wielka Czerwona Jedynka i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Rakkasans.

                 

Data wydarzenia: 
13.05.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: