Jesteś tutaj

Teatralne światy Stanisławy Przybyszewskiej

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
28.10.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Teatralne światy Stanisławy Przybyszewskiej

Zapraszamy na kolejną odsłonę projektu "Oblicza Przybyszewskiej". Maria Sokołowska poprowadzi nas śladami Przybyszewskiej w teatrze, poprzez prezentację adaptacji jej dramatów.

28 października (piątek) o  godz. 18.00 odbędzie się wykład Marii Sokołowskiej pt.: "Teatralne światy Stanisławy Przybyszewskiej". Wiele już powiedziano na temat Stanisławy Przybyszewskiej, odgrzebując niejako tę zapomnianą pisarkę gdańską. Odbywały – i odbywają się - spacery jej śladami, wydaje się książki z jej dziełami, a także organizuje się spotkania jej poświęcone. Sporo tego. Nagłe nagromadzenie imprez i bogactwo spuścizny nieślubnej córki Stanisława Przybyszewskiego może przyprawić o zawrót głowy. Maria Sokołowska dorzuci do tego bogactwa mały kamyczek – teatr, w którym przenosimy się w świat wykreowany przez tę niezwykłą autorkę. Zapraszamy na wędrówkę jej śladami w teatrze, poprzez adaptacje dramatów. Napisała ich mało, jeśli chodzi o ilość. Ale liczba adaptacji jest imponująca i to choćby może być zachętą do dotknięcia niezwykłego świata Stanisławy Przybyszewskiej.

Maria Sokołowska - pracuje w Bibliotece Gdańskiej PAN, prowadząc Pracownię Teatrologiczną. Oprócz gromadzenia książek i udostępniania ich na miejscu, robi mnóstwo innych rzeczy. Opracowuje teatralia - począwszy od XIX-wiecznych afiszy teatralnych, poprzez programy teatralne, afisze - całkiem współczesne, scenariusze, inne rzeczy należące do ludzi związanych z teatrem (listy, bilety, odręczne notatki). Nawiązuje współpracę z instytucjami kulturalnymi i teatrami. Organizuje wystawy i prowadzi spotkania z ludźmi z teatru.

Projekt Oblicza Przybyszewskiej ma na celu przypomnienie jednej z najważniejszych postaci gdańskiej sceny literackiej minionego wieku. Rok 2016, sto piętnasta rocznica urodzin pisarki, to odpowiedni moment, żeby przybliżyć jej postać i dorobek mieszkańcom Gdańska i nie tylko.

Data wydarzenia: 
28.10.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: