Tożsamość
Filip Sendal
Gdańszczanin. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki. Wykładowca w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na Wydziale Sztuki Nowych Mediów. Prowadzi pracownię Grafiki Reklamowej i Multimedialnej.
Od wielu lat związany z Wydawnictwem Uniwersytetu Gdańskiego, autor projektów okładek publikacji naukowych uczelni.
O swej twórczości mówi:
Tworzę m.in. cykle fotograficzne, które poruszają temat tożsamości, masek, zmiany jaka zachodzi w człowieku, szczególnie w człowieku współczesnym, który podejmuje próby dostosowania się do otaczającej go rzeczywistości. W działaniach swych wykorzystuję fotografię, malarstwo (body painting) oraz obróbkę cyfrową obrazu.
Rozumiem tożsamość jako przede wszystkim wizje własnej osoby, jaką dany człowiek o sobie samym posiada. Wyrażając ją głównie poprzez właściwości wyglądu, psychiki i zachowania się z punktu widzenia ich odrębności i niepowtarzalności w stosunku do innych ludzi.
Ciało jest maskowane przeze mnie świadomie. Osoba patrząca na ciało najpierw dostrzega samo ciało. Później dopiero stara się dostrzec człowieka, w ułamku sekundy próbuje zdefiniować z kim, z czym ma do czynienia. Próbuję oderwać maskę od tożsamości aby stała się tym czym jest. Zatrzymać obserwatora z pytaniem : z czym masz do czynienia? Często ludzie patrząc na maskę mylą ją z tożsamością. Jako artysta nadal poszukuję swojej tożsamości, moja sztuka pomaga mi zrozumieć tę relację.
„Sztuka jest tak bardzo osobista, że każdy artysta zaczyna właściwie od początku i każdy ją robi w sobie i dla siebie – jest wyładowaniem jednej egzystencji, jednego losu, osobnego świata. W skutkach swoich , mechanizmach swojego oddziaływania – społeczna, w początku swoim i ducha – indywidualna, osobna, konkretna, jedyna”. / Witold Gombrowicz/
Zródło; F.Sendal