Jesteś tutaj

Tomasz Ilnicki „Czarnobyl i Fukushima - katastrofy nuklearne"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
12.05.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.00

Tomasz Ilnicki „Czarnobyl i Fukushima - katastrofy nuklearne"

Wyprawy Tomasza Ilnickiego zaowocowały wykonaniem tysięcy zdjęć tego niezwykłego obszaru jakim jest strefa wykluczenia w Czarnobylu oraz pozyskaniem niezwykle ciekawych informacji dotyczących historii tego miejsca oraz sposobów jego aktualnego funkcjonowania.

Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Ilnickim pt. „Czarnobyl i Fukushima - katastrofy nuklearne"

Tomasz Ilnicki, zainteresowany tematyką nuklearnych katastrof, odwiedził strefę wykluczenia w Czarnobylu już pięciokrotnie. Tzw. Strefa to inny świat, w którym reguły wyznaczane są przez przyrodę oraz specyficzną grupę ludzi opłacanych przez tajemniczych mocodawców. Natura pochłonęła tę krainę-widmo w stopniu tak głębokim, że jej eksploracja to nie lada wyzwanie. W tym pozornym chaosie funkcjonują obok siebie różnorakie zwierzęta, mroczne budowle z burzliwą przeszłością oraz tutejsza... mafia. Wyprawy zaowocowały wykonaniem tysięcy zdjęć tego niezwykłego obszaru oraz pozyskaniem niezwykle ciekawych informacji dotyczących historii tego miejsca oraz sposobów jego aktualnego funkcjonowania. Wbrew pozorom osławiony Czarnobyl jest jedynie bazą wypadową do miejsc naprawdę niezwykłych i poruszających. Wiele z nich stanowi po dziś dzień świadectwo ludzkiej krzywdy. Fukushima to miejsce jednej z największych tragedii w historii Japonii. Dwa jednoczesne kataklizmy naturalne zniszczyły nie tylko duży fragment tego niezwykłego kraju, ale przede wszystkim pochłonęły tysiące ofiar. Ponadto, w wyniku błędu człowieka, ogromne połacie terenu zostały skażone promieniowaniem. Dopełniło to ogromu zniszczeń powstałych na skutek trzęsienia ziemi i tsunami. Jest jeszcze inny wymiar tej traumy. Katastrofa zdruzgotała bowiem podstawy wartości społecznych japońskiego narodu. Honor, od zawsze kojarzony z mieszkańcami Japonii, okazał się jedynie pustym hasłem ideologicznym służącym maskowaniu chciwości. Japończycy do dziś nie potrafią podnieść się po tak potężnym ciosie.

Tomasz Ilnicki - urodzony w Wałczu, 31 lat. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, nauczyciel wychowania fizycznego, podróżnik, mól książkowy, pasjonat historii, sportu oraz gier wideo.

Data wydarzenia: 
12.05.2016
Godzina rozpoczęcia: 
17.00
Udostępnij: