Jesteś tutaj

Tomik "Sową" nominowany do Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
18.10.2018

Tomik "Sową" nominowany do Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza"

Tomik poetycki autorstwa Grzegorza Kwiatkowskiego jest nominowany w kategorii Literacka Książka Roku.

„Sową” to domknięcie trylogii Grzegorza Kwiatkowskiego, zapoczątkowanej zbiorem „Radości” (2013), a kontynuowanej „Spalaniem” (2015), która, gdy czytana chronologicznie, składa się na rodzaj poetyckiego notatnika o sytuacjach granicznych i skrajnych. Ascetyzm migawek spod znaku książki Didi-Hubermana "Obrazy mimo wszystko" sprawia, że czytelnik jest konfrontowany z własnym oporem wobec wstrząsających, choć ukazanych z chłodnym dystansem, przedstawień.

Grzegorz Kwiatkowski (ur. 1984) – polski poeta, muzyk (gitarzysta i wokalista).
Wydał kilka tomów wierszy: „Przeprawa”, „Eine Kleine Todesmusik”, „Osłabić Radości”, Spalanie oraz dwujęzyczny polsko-angielski zbiór „Powinni się nie urodzić”. Jest autorem słów do spektaklu "Duety nieistniejące" Teatru Dada von Bzdulow i Mikołja Trzaski. Współautor adaptacji libretta opery „Madame Curie” Elżbiety Sikory. Jest też współtwórcą i muzykiem alternatywnego zespołu Trupa Trupa. Jego twórczość tłumaczona była na język angielski oraz język niemiecki. Laureat wielu nagród, w tym ogólnopolskich nagród poetyckich (m.in. Władysława Broniewskiego, Witolda Gombrowicza,Złoty Środek Poezji). Mieszka w Gdańsku.

Laureatów pierwszej Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza" oraz pierwszej Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2017 poznamy 18 października (czwartek).
Nagroda ta została powołana przez samorząd województwa pomorskiego w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 20-lecia powołania samorządu wojewódzkiego w uznaniu dla twórczej pracy i licznych dokonań pomorskich środowisk twórczych.

Data wydarzenia: 
18.10.2018
Udostępnij: