Jesteś tutaj

Tropem zagadek kryminalnych PRL

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
30.03.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Tropem zagadek kryminalnych PRL

Wraz z Oliwskim Klubem Kryminału zapraszamy na spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem, twórcą "kryminału neomilicyjnego", który zabierze nas w podróż do dusznych czasów PRL. Prowadzenie spotkania Izabela Nowak.

Ryszard Ćwirlej, dziennikarz i wykładowca akademicki, twórca nowego gatunku literackiego  – „ kryminału neomilicyjnego”. Pisarz, który z niezwykłą konsekwencją podąża tropem zagadek kryminalnych z okresu PRL-u. W swoich powieściach w sugestywny sposób oddaje klimat czasów „słusznie minionych”, nie zagłębiając się w łatwą, z perspektywy czasu, ich ocenę i krytykę, ale opowiadając o nich z niemal reporterską dokładnością. Dzięki jego książkom na rzeczywistość lat osiemdziesiątych możemy spojrzeć nie z perspektywy historycznej, ale oczami milicjantów, cinkciarzy, złodziei, alfonsów i prostytutek, ale także przypadkowo uwikłanych w śledztwa zwykłych ludzi, dla których wojna opozycji z opresyjnym ustrojem jest mniej ważna niż ich prywatna, codzienna walka o przetrwanie, rozgrywająca się w kolejce pod sklepem mięsnym. To oni kombinują, jak związać koniec z końcem, by za nędzne zarobki wykupić kartkowe przydziały, a czasami otrzeć się o odrobinę luksusu, jaki oferują za dolary sklepy peweksu. W powieściach Ćwirleja można więc znaleźć tę szarą PRL-owską codzienność, której próżno szukać w książkach historycznych. W tej dusznej a często absurdalnej atmosferze porusza się zespół milicjantów dowodzony przez porucznika Alfreda Marcinkowskiego, którego filary stanowią dwaj skrajnie różniący się funkcjonariusze: podporucznik Mirosław Brodziak, który tylko przez przypadek jest milicjantem, bo równie dobrze mógłby zostać przestępcą, oraz chorąży Teofil Olkiewicz, notoryczny pijak i obibok o nieprawdopodobnym szczęściu, gotowy zrobić wszystko, by tylko się zbytnio nie napracować.

Dotąd Ryszard Ćwirlej wydał siedem milicyjnych kryminałów. Cztery z nich nominowane były do Nagrody Wielkiego Kalibru, a powieść Błyskawiczna wypłata na Festiwalu Kryminalna Piła otrzymała nagrodę dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej w 2015 roku.

Oprócz powieści PRL-owskich wydał także dwa kryminały których akcja rozgrywa się w XX-leciu międzywojennym: Tam ci Będzie lepiej i Tylko umarli wiedzą.

 

Ryszard Ćwirlej to niekwestionowany mistrz powieści kryminalnej. Światowa liga – powiedziała Katarzyna Bonda.

Data wydarzenia: 
30.03.2017
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: