Jesteś tutaj

Tworzymy tu Polskę. Na rumuńskiej Bukowinie

/
Data wydarzenia: 
14.02.2020
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Tworzymy tu Polskę. Na rumuńskiej Bukowinie

Rada Dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia i Biblioteka Żabianka zapraszają na spotkanie z Marią Giedz, która zabierze nas na wyprawę po rumuńskiej Bukowinie. Odwiedzimy polskie wioski, gdzie mieszkają ludzie, którzy nigdy w Polsce nie byli, ale mają ją w sercu. W programie prezentacja zdjęć.

"Starsza kobieta uśmiecha się i mówi: „Dobry zdrowie”. Po czym zadaje pytanie: „A wy Polacy?” I sama odpowiada: „Dobrze się z wami spotkać”.

Rumuńska Bukowina słynie z malowanych XV- i XVI-wiecznych cerkwi wpisanych na listę UNESCO. Są to niezwykłe świątynie. Jednak dla Polaków dużą wartość, ale i atrakcję turystyczną stanowią polskie wioski utworzone pod koniec XVIII i w XIX wieku. Jest tam kopalnia soli, najważniejsze w Rumunii sanktuarium maryjne, a także piękne tereny do wędrówek po niewysokich górach przypominających Beskidy. Przede wszystkim są tam ludzie mówiący ładną staropolszczyzną, gościnni, otwarci, którzy w Polsce nigdy nie byli, ale Polskę mają w sercu i tworzą ją na rumuńskiej Bukowinie."

Zapraszam na spotkanie-Maria Giedz

Maria Giedz - gdańszczanka, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, podróżnik, dziennikarz.