Jesteś tutaj

Warsztaty pisarskie "PiszMy"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
25.08.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
9.30

Warsztaty pisarskie "PiszMy"

Dowiedz się więcej o sztuce władania piórem, pracy redakcyjnej i rynku książki – informacje z pierwszej ręki.

Ogłaszamy nabór na cykliczne warsztaty pisarskie „PiszMy”!

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość: 

 •  pracy na własnym tekstem pod okiem pisarza
 • pracować nad indywidualnymi projektami literackimi 
 •  pogłębić swoje umiejętności w pisaniu krótkich form prozatorskich
 • ćwiczyć konstruowanie opisu
 • pracować nad zapisem języka mówionego (sztuka pisania dialogów) 
 • rozwinąć umiejętność opisu postaci, tworzenia postaci
 • nauki sztuki mocnego początku opowiadania na wybranych przykładach 
 • kreowania świata literackiego na przykładzie wybranych fragmentów literackich 
 • konstruowania fabuły
 • konstruowania konfliktu między bohaterami 
 • pisania monologów i narracji wszystkowiedzącej

Ponadto:

 • dowiedzą się jak wygląda praca nad książką od strony redakcji
 • poznają realia rynku wydawniczego, dowiedzą się jak rozmawiać z wydawcą
 • konsekwencją warsztatów będzie zbiorcza publikacja!!!

Wykładowcy i opiekunowie to:

DANIEL ODIJA

PRZEMYSŁAW KANIECKI

MICHAŁ ALENOWICZ

(więcej o wykładowcach poniżej)

Pamiętaj, że warsztaty to osiem pięciogodzinnych spotkań (pięć spotkań z Danielem Odiją, dwa z Przemysławem Kanieckim, jedno z Michałem Alenowiczem) w soboty na przestrzeni od września do grudnia oraz prace domowe!

Koszt kursu: 250 zł

Daty spotkań z wykładowcami:
09.09.2017 – Daniel Odija
23.09.2017 – Daniel Odija
07.10.2017 – Daniel Odija
21.10.2017 – Daniel Odija
04.11.2017 – Przemysław Kaniecki
18.11.2017 – Przemysław Kanieki
25.11.2017 – Michał Alenowicz
02.12.2017 – Daniel Odija

Warsztaty są przeznaczone dla początkujących, pełnoletnich autorów. Uczestnicy warsztatów zostaną wyłonieni na podstawie próbki tekstu pisanego prozą. Cyfrową wersję tekstu (plik w formacie .doc, .docx, .rtf, .odt) prosimy przesyłać na adres jan_piasecki_hlousek@wbpg.org.pl

Tekst nie powinien przekraczać 5400 znaków ze spacjami.

Nabór na warsztaty trwać będzie do 24 sierpnia 2017 r. Uczestnicy, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału zostaną o tym powiadomieni do 25 sierpnia 2017 r.

Wszystkich zainteresowanych uczestnistwem w warsztatach prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM.

PROWADZĄCY WARSZTATY:

Daniel Odija (ur. 1974) – prozaik, dziennikarz. Mieszka w Słupsku. Autor zbioru opowiadań Szklana huta (2005) oraz powieści Ulica (2001), Tartak (2005), Niech to nie będzie sen (2008) i Kronika umarłych (2010). Tartak znalazł się finale Nagrody NIKE 2004, był także nominowany do Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Niech to nie będzie sen w roku 2009 był nominowany do Europejskiej Nagrody Literackiej. Kronika umarłych przez Poznańskie Towarzystwo Wydawców Książek została uznana za „Książkę zimy 2009/2010” i była nominowana do Nagrody NIKE 2011.

Odija jest także autorem i reżyserem słuchowisk, komentarzy do filmów dokumentalnych, libretta do baletu „Sny o wolności” oraz współscenarzystą krótkometrażowego filmu fabularnego „Basia z Podlasia”, który otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2011. W 2004 na scenie teatru im J.Słowackiego w Krakowie odbyła się premiera spektaklu jego autorstwa, pt. "Tartak" w reż. Agnieszki Olsten. Z kolei w 2016 premiera spektaklu, pt "Ulica" w reż. Iwo Vedrala w Nowym Teatrze w Słupsku. W czerwcu br. ukazał się komiks autorstwa Odiji, pt."Stolp" we współpracy z rysownikiem Wojciechem Stefańcem, który rozpoczyna tzw. "Tetralogię Bardo".

Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Playboyu” oraz antologiach literatury współczesnej. Jego proza została przetłumaczona na kilkanaście języków.

Dr Przemysław Kaniecki - adiunkt na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, autor prac o współczesnej literaturze polskiej i historii filmu polskiego. W 2011 opublikował wywiad rzekę z Tadeuszem Konwickim "W pośpiechu". Z prac redakcyjnych: tom "Wiatr i pył" Konwickiego (2008, wspólnie z T. Lubelskim), "Opałka. Indeks" J.P. Sosnowskich (2013), "Przynoszę rzecz, przynoszę historię"(2016 wspólnie z J. Pawlak). Był redaktorem językowym "Roczników Dziejów Społecznych i Gospodarczych".

Michał Alenowicz (wydawnictwo Wiatr od Morza) - z wykształcenia magister inżynier drogownictwa, z powołania tłumacz.  W latach 2009-2012 łączył działalność w branży budowlanej z wykonywaniem tłumaczeń literackich i technicznych. Autor polskich przekładów dzieł m.in. Alistaira MacLeoda, Michaela Crummeya, Bernice Rubens i Matthew Kneale’a.  W 2012 roku założył wydawnictwo Wiatr od Morza, specjalizujące się w prozie obcej i przywiązujące szczególną wagę do jakości przekładu. Jako wydawca stara się wyszukiwać przeoczone na polskim rynku perełki światowej literatury: prozę z najwyższej półki, która przenosi czytelników w czasie i przestrzeni, a przy tym budzi emocje i zmusza do myślenia. Do największych sukcesów wydawnictwa należy wypromowanie na polskim rynku nowofundlandzkiego poety i prozaika  Michaela Crummeya, którego cztery powieści spotkały się w Polsce z niezwykle entuzjastycznym odbiorem.