Jesteś tutaj

Wideo czytelnia #gdanskczyta

/
Data wydarzenia: 
31.05.2020

Wideo czytelnia #gdanskczyta

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach programu #gdanskczyta zaprasza do czytelni on-line, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy aktorów z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

W najnowszym odcinku zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki pt. „Królowa Salwatora” autorstwa Emmy Popik, które czyta aktorka Teatru Wybrzeże - Ewa Jendrzejewska.
We wstępie o tematyce powieści opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Playlista ze wszystkimi odcinkami znajduje się TUTAJ.


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach programu #gdanskczyta zaprasza do czytelni on-line, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy aktorów i aktorki z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Nie możemy się teraz spotykać, ale możemy czytać. A książka jest zawsze spotkaniem: autora z czytelnikiem albo komentatora i z autorem, i z czytelnikami. Pomyśleliśmy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece, by właśnie na złość kwarantannie spotykać się on-line i czytać książki. Te dla dzieci, nudzących się w domach, oraz te, które ukazały się na Pomorzu w minionym roku. A wydano ich ponad 500. Jest w czym wybierać - Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Nagrania w ramach wideo czytelni publikować będziemy o godzinie 15.00 we wtorki oraz w piątki.

Poniżej zamieszczamy poprzednie filmy z tej serii.


Wśród czytanej literatury pomorskiej znajdują się książki autorstwa Salci Hałas, Jana Daniluka, Pawła Sitkiewicza, Jana Niżnikiewicza, Krzysztofa Lipowskiego, Jana Daniluka, Przemysława Guldy, Jarosława Mykowskiego, Barbary Piórkowskiej, Katarzyny Bundy oraz Emmy Popik.

 • W poniższym wideo przyglądamy się powieści pt. „Kot niebieski” Martyny Bundy. Fragmenty czyta Małgorzata Oracz, aktorka Teatru Wybrzeże.
  We wstępie o tematyce tytułu opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Martyna Bunda - od 18. roku życia reporterka prasowa, co z perspektywy czasu okazało się dla niej najważniejszą szkołą. Oznaczało setki odwiedzonych domów (Polacy lubią, gdy zdejmuje się buty), godziny rozmów prowadzonych z ludźmi – nierzadko w krańcowych, szczególnych sytuacjach.

W latach 2012 - 2018 kierowniczka działu krajowego w tygodniku „Polityka”. Praca redaktorska przyniosła kres autorskiemu pisaniu i otworzyła przestrzeń do zajęcia się książką. Niezrealizowana gitarzystka po szkole muzycznej. Matka dwóch córek. Ukończyła politykę społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Urodzona w dzień kobiet, w światowym roku kobiet (według ONZ), za osiem ósma. Wychowana na Kaszubach.

Powieść „Nieczułość” to jej debiut literacki, za który otrzymała Nagrodę Literacką „Gryfia”, jak również nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2018 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii: proza. Dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press za teksty reporterskie.

Źródło: Wydawnictwo Literackie.

Laureatka I edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” w kategorii „Literacka Książka Roku” za powieść pt. „Nieczułość”.

martyna bunda.jpg


 • Barbara Piórkowska czyta fragmenty swojej najnowszej książki pt. „Kraboszki”.
  We wstępie o tematyce wybranego tytułu opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Barbara Piórkowska - pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018) i prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich, spacerów literackich i spacerów z twórczym pisaniem. Prowadziła pracownię kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz warsztaty twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Ukończyła warsztaty pisania prozą, organizowane przez Wydawnictwo Czarne.

Tłumaczona na język angielski, niemiecki, rosyjski i litewski. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010. Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. W marcu 2020 roku ukazała się jej kolejna powieść „Kraboszki” - o pacjentach/pacjentkach i lekarkach/lekarzach w polskim szpitalnictwie.

 • Justyna Bartoszewicz, aktorka Teatru Wybrzeże, czyta fragmenty „Kuchni Pomorskiej” autorstwa Jarosława Mykowskiego.
  We wstępie o tematyce książki opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Jarosław Mykowski, ur. w 1958 r. w Gdańsku, dziennikarz, wydawca. W l. 90. stworzył innowacyjne wydawnictwo Oficyna Pomorska, autor lub współautor kilkudziesięciu albumów, leksykonów, między innymi oficjalnej Księgi Tysiąclecia Gdańska, albumów o Sopocie (w tym przygotowany na stulecie miasta), Gdyni, o Kaszubach, Pomorzu (np. „Krzyżackie Tajemnice”, „Kodeks Tczewski z Lubeki”), leksykony (np. „Kto jest kim w woj. pomorskim”), monumentalny „Skarbiec Polski” z esejami luminarzy polskiej nauki: specjalne eseje napisali Ryszard Kapuściński, prof. Tadeusz Chrzanowski, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Janusz Tazbir, Franciszek Starowieyski, prof. Andrzej Rottermund.

Zainicjował, kompletował zespół redakcyjny i doprowadził do druku „Encyklopedię Gdańska”, nad którą pracowało około 200 autorów haseł. Według Dziennika Bałtyckiego encyklopedia była Produktem Roku Pomorza 2012. W największej polskiej giełdowej spółce chemicznej Ciech SA kierował procesem IPO tworząc w 30 spółkach Grupy CIECH strukturę związaną z przekazem informacji biznesowej akcjonariuszom krajowym i międzynarodowym. Smaki Pomorza są m. in. efektem dzieciństwa spędzanego w kociewskiej wsi Kulice.


 • Piotr Chys, aktor Teatru Wybrzeże, czyta fragment książki pt. „Kortyzol” autorstwa Przemysława Guldy.
  We wstępie o wybranym tytule opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Przemysław Gulda jest dziennikarzem od kultury. Od lat publikuje w „Gazecie Wyborczej” i innych mediach. Wydał powieść, zbiór opowiadań, przewodnik, reportaż historyczny, książkę o zespole. Długo mieszkał w Gdańsku, ale od dawna mieszka w Warszawie. Codziennie recenzuje nowości kulturalne na profilu instagramowym @guldapoleca.


 • W poniższym filmie Jarosław Tyrański, aktor Teatru Wybrzeże, czyta fragmenty z książki pt. „Mia­sta sko­sza­ro­wane. Gdańsk i Sopot jako gar­ni­zon Wehr­machtu w latach 1939-1945”, której autorem jest Jan Daniluk.
  We wstępie o tematyce wybranego tytułu opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Jan Daniluk (ur. 1984) – doktor historii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie aktualnie kieruje pracami uczelnianego muzeum. Pasjonat i badacz historii Gdańska i Sopotu (XIX-XX w.), w szerszej perspektywie zajmuje się historią II wojny światowej (w tym właśnie jeńców wojennych w niewoli niemieckiej) oraz Trzeciej Rzeszy. Członek Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie. W 2019 roku ukazała się książka "Mia­sta sko­sza­ro­wane. Gdańsk i Sopot jako gar­ni­zon Wehr­machtu w latach 1939-1945".


 • Piotr Witkowski, aktor Teatru Wybrzeże, czyta wybrane felietony ze zbioru „Droga do nieśmiertelności” autorstwa Jana Niżnikiewicza
  We wstępie o książce i jej tematyce opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Jan Niżnikiewicz - doktor medycyny, specjalista neurolog, pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureat nagród literackich m.in. Pomorskiej Nagrody Artystycznej "Gryf Pomorski" w 2017 roku, najważniejszego wyróżnienia w województwie dla twórców kultury oraz Medalu Prezydenta Miasta Gdańska. Do tej pory wydał osiem książek, w tym cztery powieści: Krzyż Nilu, 1997; Kod Lucyfera, 2004; Zakazana historia bogów i ludzi, 2013 oraz Oczy bestii, 2018. W 2019 roku pojawił się zbiór felietonów medycznych „Droga do nieśmiertelności”.


 • Fragmenty napisanej przez siebie książki pt. „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce” czyta sam autor - Paweł Sitkiewicz.
  We wstępie o tytule opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Paweł Sitkiewicz (ur. 1980) – filmoznawca i medioznawca, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu. Autor książek: Małe wielkie kino (2009), Polska szkoła animacji (2011) oraz Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce (2012). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images”, „Zeszytach Komiksowych” i tomach zbiorowych. Współautor trzech książek dla dzieci. W 2019 roku ukazała się książka pt. „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce”.


 • Grzegorz Gzyl, aktor Teatru Wybrzeże, czyta jedno z opowiadań ze zbioru „Last train” autorstwa Krzysztofa Lipowskiego.
  We wstępie o książce i jej tematyce opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Krzysztof Lipowski (ur. 1961) – jest doktorem nauk humanistycznych i pracuje jako nauczyciel w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krokowej. W latach 1988-1990 przebywał na stypendium Fundacji Otto Beneckego w Berlinie Zachodnim. Po powrocie do Polski współredagował gdańskie pismo literacko-artystyczne „Przedproża”. W roku 1993 studiował literaturę na uniwersytecie w Tybindze. Wydał zbiór opowiadań Miód i wosk (2008), w których opisał złożone relacje polsko-niemieckie na Pomorzu. Jest także autorem artykułów naukowych publikowanych w tomach pokonferencyjnych i na łamach takich pism jak: „Ogród. Kwartalnik”, „Tytuł”, „Topos”, „Orbis Linguarum”, „Wyspa. Kwartalnik Literacki”, „Biuletyn Historii Sztuki”, „Panoptikum”, „Schulz/Forum”. Współpracuje z Kwartalnikiem Artystycznym „Bliza”, zamieszczając eseje i opowiadania. Wspólnie z gimnazjalistami redaguje również stronę internetową www.bigos.pl. W 2019 roku wydana została książka „Last train. Opowiadania i eseje”.


 • Fragmenty książki pt. „Potop” czyta sama autorka - Salcia Hałas.
  We wstępie o twórczości pisarki opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Salcia Hałas – urodziła się w Przemyślu, na stałe mieszka w Gdyni. Jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” – opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). „Potop” wydany w 2019 r. nakładem Wydawnictwa W.A.B. to druga książka pisarki.


 

Dla fanów literatury dziecięcej polecamy filmy poniżej:

 • Malo R. i Malcos J., Pourchet M., Mama bohatera, Wydawnictwo Tako, Toruń 2012. Wiek: 5+

Czyta Andrzej Żak, aktor Miejskiego Teatru Miniatura.

Zabawna książka obrazkowa otwierająca oczy na zagadnienie wolności osobistej dziecka. Historia o nadopiekuńczej, acz uroczej mamie wielkiego bohatera. Temat podejmowany nieczęsto, a przecież za każdym bohaterem stoi jego mama. Choć historia wydarza się w bajkowych czasach, w odległym od naszego świecie, z bohaterami baśniowymi (rycerz, ogr), problem (negocjacja rozłożenia długu na raty) oraz mama – są z naszej rzeczywistości. Współcześni rodzice odnajdą w książce siebie. Walczące o niezależności dzieci – również.


 • Friot B., Wójcicki A., Historyjki na raz, Wydawnictwo Format, Wrocław 2014. Wiek: 8+

Czyta Aleksy Perski - aktor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Niezwykły zbiór krótkich opowiadań, na które zawsze znajdziecie chwilę. Historyjki łączy snujący rozważania młody bohater. Rzeczywistość widziana jego oczami zmieszana jest z fikcją i wyobrażeniami. Absurd, brak morału, przeskakiwanie z tematu na temat, ciekawość, wrażliwość dorastającej osoby na nadmiar informacji, nieprzebranych, bez podziału na ważne/nieważne. Jest w „Historyjkach” i poszukiwanie własnej tożsamości, i trudność podejmowania decyzji, i walka o własną podmiotowość przeciw obrazowi, który na temat narratora stworzyli sobie inni. Są strachy, lęki, ale i radości, nadzieje, pytania i zdziwienia. Bohaterami równorzędnymi są przedmioty użytku codziennego. Popartowe ilustracje i bezinteresowna zabawa tekstem.


 • Lalana F., Podróż Podwójnego-P, Wydawnictwo Tako, Toruń 2017. Wiek: 8+

Czyta Mateusz Deskiewicz - aktor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Nuda może popchnąć do popełnienia czynów wielkich. Podwójny-P mieszkający na asteroidzie Hicho, decyduje się na realizację największego marzenia – podróż na Ziemię, o której wie wszystko… z książek. Empiryczne doświadczenie pokazuje, jak niewiele wiedział. Książka o przyjaźni, akceptacji, inności, nieśmiałości, nauce wiary w siebie. Uwaga, książka pochodzi z czasów, gdy dzieci piły colę!


 • Grimm W. i J., Concejo J., Czerwony Kapturek, Wydawnictwo Tako, Toruń 2015.

Czyta Małgorzata Brajner - aktorka Teatru Wybrzeże.

Znana historia zyskuje nowe konteksty za sprawą ilustracji Joanny Concejo. Czerwony Kapturek przypomina tu bardziej współczesnego podlotka niż postać, którą pamiętamy z kreskówek. Jest oczywiście nadal dziewczyną nieświadomą zagrożenia, a wilk oczywiście nadal jest tym złym. Ale obwieszona porożami i wypchanymi głowami zwierząt ściana w domu babci skłania raczej do myślenia o trudnym losie dzikich zwierząt. Wilk prowadzi z dziewczyną grę. Czerwony kłębek wełny łączy ich w pewną parę. Kapturek uczy się na błędach, kolejny raz nie da się zwieść z wybranej drogi.


 • del Mazo M., Pardi Ch., Pazurzak, Wydawnictwo Tako, Toruń 2014. Wiek: 5+

Czyta Wioleta Karpowicz z Miejskiego Teatru Miniatura.

Książka pomaga oswoić strachy. Spotykamy w niej niechlujnego czarodzieja oraz bohaterkę na miarę dzisiejszych czasów – odważną małą feministkę. Autorce udało się napisać opowieść o higienie osobistej z dreszczykiem emocji oraz z – lubianą przez dzieci znajdujące się na wczesnym etapie edukacji – odrobiną obrzydliwości. Książka obrazkowa pomocna w przeprowadzaniu zabiegów higienicznych (jak obcinanie paznokci) na nieco bardziej opornych przedszkolakach.

Wybór i opisy książek - Justyna Sawicka z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku.

#gdanskczyta
#zostanwdomu

Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

Data wydarzenia: 
31.05.2020
Udostępnij: