Jesteś tutaj

Wideo spotkanie z Arturem Przybysławskim

/
Data wydarzenia: 
29.01.2021
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Wideo spotkanie z Arturem Przybysławskim

Zapraszamy na wideo spotkanie z Arturem Przybysławskim, laureatem Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2019.

Spotkanie będzie można obejrzeć 29 stycznia 2021r. o godzinie 18:00


A już teraz zapraszmy do naszych bibliotek, w których można wypożyczyć nagrodzoną publikację: "Pan Profesor".

Organizatorem Konkursu jest Miasto Gdańsk.

O książce

Książka jest m.in. obrazoburczą, zjadliwą parodią polskiego życia naukowego przedstawionego poprzez uniwersyteckie losy Zenona Eli robiącego karierę naukową. Uniwersytet polski przedstawiony jest w bardzo krzywym zwierciadle ukazującym większość absurdów i powierzchowności życia naukowego, a jej absurdalny humor przywodzi na myśl Paragraf 22 Josepha Hellera

W warstwie językowej książka jest literackim przetworzeniem i wykorzystaniem zarówno naukowego slangu jak i języka filozoficznego do opisu zjawisk życia codziennego i funkcjonowania uniwersytetu, co daje z jednej strony efekt komiczny, a z drugiej stanowi nową jakość w języku polskiej literatury.

Książka zawiera sporo odniesień do literatury i filozofii zarówno w warstwie językowej, jak i tematycznej (Kafka, Witkiewicz, Gombrowicz, Bernhard, Joyce, Kartezjusz, Heidegger, Kant, kultura grecka, Sterne, Rabelais). Nie jest więc tylko swoistą krytyką uniwersytetu, ale i po prostu zabawą z literaturą i filozofią, które mają nierzadko – jak sam uniwersytet - tendencję do zbyt poważnego traktowania samych siebie. Z filozofii jednakże korzysta się w książce w sposób, który nie wymaga od czytelnika znajomości jej dziedzictwa i historii.

Artur Przybysławski – pracownik Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, autor książek Coincidentia oppositorum (2004), Buddyjska filozofia pustki (2009), Pustka jest radością, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka (2010), Tales i początki refleksji europejskiej (2016), Buddyjska epistemologia Tybetu (2017), Cognizable object in Sa skya Pandita (2017), Świat jest tylko umysłem, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka (2018), etc. Tłumacz z języka angielskiego i tybetańskiego (wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za przekład Ostatnich dni Immanuela Kanta Thomasa De Quincey'a).

Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca – taką nazwę gdańscy radni przyjęli w kwietniu 2020 r. podczas sesji Rady Miasta Gdańska dla dotychczasowego, organizowanego od 1991 r., Konkursu Literackiego Miasta Gdańska, którego inicjatorem był Bolesław Fac, od 2002 r. jego patron. Od roku 2020 operatorem konkursu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku. Konkurs skierowany jest do członków literackich stowarzyszeń twórczych i autorów niezrzeszonych, zamieszkałych w Gdańsku bądź poruszających w swoich utworach tematykę związaną z Gdańskiem. Można do niego zgłaszać teksty wcześniej niepublikowane i w dowolnym gatunku (zbiór wierszy, opowiadań, esejów, a także powieść, utwór dramatyczny czy reportaż). Nagrodą jest publikacja nagrodzonego utworu.

Data wydarzenia: 
29.01.2021
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: