Jesteś tutaj

Widoki Motławy

/
Data wydarzenia: 
10.03.2020

Widoki Motławy

Zapraszamy na wystawę prac malarskich Krystyny Marii Kahsin oraz fotogramów analogowych Adama Fleksa, dla których inspiracją stała się płynąca przez Gdańsk rzeka Motława.

"Bogactwo form i barw czyni Motławę wdzięcznym tematem dla malarzy. Hałaśliwy nurt życia nad jej brzegami przykuwa uwagę każdego przechodnia. Silnie zaakcentowany Żuraw budzi podziw i respekt. Kilkusetletnie, tajemnicze spichlerze fascynują swą kratą spowitą dymem z parowców. Dźwięki statków, uderzającego o siebie takielunku jachtów i drewnianych żaglowców, tramwajów przeplatają się z głosami dochodzącym z kramów na Rybim Targu. A kiedy zbliża się noc, gwiazdy, niczym luźno rzucone myśli lśnią pomiędzy cieniami żagli osnutych poświatą księżyca. Choć na chwilę zanurzyć się w to bogactwo kolorów, zatrzymać się i uciec od pędzącego świata."- zapraszam na wernisaż i wystawę Krystyna Maria Kahsin

"Cykl fotograficzny „Widoki Motławy” powstał z inspiracji XVII-wiecznym sztychem francuskiego autora, który został odwrócony stronami. „Och, tak też można!” ‒ pomyślałem sobie. Gdy idziesz Długim Pobrzeżem od Zielonego Mostu w kierunku Żurawia, to widzisz go patrzącego w prawo. Kiedy idziesz od zakola Motławy w jego kierunku, to szczyt Żurawia spogląda w lewo, chociaż to ten sam Żuraw. W głębi zaś widać Zielony Most. Nic się nie zmieniło, a wszystko jest inne."

Adam Fleks, GTF, ZPAF