Jesteś tutaj

WIECZÓR GRECKI

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
21.04.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

WIECZÓR GRECKI

Wraz z Gdańskim Klubem Poetów zapraszamy na spektakl słowno-muzyczny WIECZÓR GRECKI W BIBLIOTECE OLIWSKIEJ. Wystąpią: JANINA JANAKAKOS SZYMAŃSKA i jej goście: Joanna Kiszkurno i Agnieszka Wichowska. Spotkanie poprowadzi Gabriela Szubstarska

JANINA JANAKAKOS-SZYMAŃSKA urodziła się w rodzinie polsko-greckiej, mieszka w Ciechanowie. Z zawodu jest pielęgniarką. Począwszy od szkoły średniej zajmowała się działalnością społeczną propagującą zdrowy stylu życia, za  co otrzymała wiele listów gratulacyjnych i dyplomów.

Jest członkinią honorową Związku Grecko-Polskiego im. Fryderyka Chopina w Lamii (Grecja). Była wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Twórców w Ciechanowie. W 2011 roku wstąpiła do Oddziału Ciechanowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich, w którym od 2013 roku pełni funkcję prezesa. W tym roku OC SAP obchodzi jubileusz swojego 10-lecia.

Twórczością literacką zajmuje się od 1970 roku, a od 1975 roku, jej wiersze drukowane były w prasie lokalnej, resortowej i ogólnokrajowej oraz czasopismach literackich, a także w licznych antologiach, almanachach i innych wydawnictwach zbiorowych. Jej wiersze były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w różnych konkursach literackich. W 2011 roku doczekała się debiutanckiej, indywidualnej publikacji zbioru wierszy „Już nie zagra buzuki”, w ramach nagrody w Ogólnopolskim Konkursie „O złoty Klucz Ciechanowskiego Ratusza”.
 

Od wielu lat uczestniczy z powodzeniem w popularyzacji literatury w szkołach, bibliotekach oraz instytucjach kulturalnych, jest animatorką kultury, inicjatorką i organizatorką wielu imprez kulturalnych poetycko–muzycznych, malarskich, fotograficznych, jest jurorem w konkursach literackich dla dorosłych i dzieci, recytatorskich, plastycznych i innych. Zajmuje się też publicystyką kulturalną na łamach prasy. Obecne, polsko-greckie wydanie książki  ma na celu przybliżenie jej twórczości greckim rodakom. Za całokształt swojej działalności w 2015 roku otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Data wydarzenia: 
21.04.2017
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: