Jesteś tutaj

Wieczory opowieści

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
21.02.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
19.00

Wieczory opowieści

KŁODY I KŁÓDKI MIŁOŚCI to temat lutowego wieczoru opowieści. Zapraszamy!

Spotkanie przeznaczone dla osób powyżej 10 roku życia.

 

KŁODY I KŁÓDKI MIŁOŚCI czyli trudny magnetyzm.

III wiek, Cesarz Rzymski, Klaudiusz II uważając, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin, zabrania młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat, wchodzić w związki małżeńskie. Jeden tylko człowiek, ma czelność mu się przeciwstawić, złamać  ten zakaz i błogosławić śluby młodych legionistów - Biskup i lekarz Walenty. Buntownik, co oczywiste w tych okolicznościach, zostaje wtrącony do więzienia. Pod wpływem jego miłości, niewidoma córka strażnika odzyskuje pewnego dnia wzrok. Rozsierdzony Klaudiusz nakazuje egzekucję na dzień 14 lutego 269 roku…

W przeddzień dziewczyna dostaje tchnący nadzieją list, podpisany „od Twojego Walentego”. O takich i innych wypadkach miłosnych, niełatwych wyborach powodowanych paradoksalnym magnetyzmem serc i dusz, o przemianach bohaterów, trochę zabawnie, trochę romantycznie, z łezką w oku ale pogodnie, Łowcy Słów opowiedzą o NAJWIĘKSZEJ SILE pchającej naszą rzeczywistość do przodu.

 

 

Bajarką z prawdziwego zdarzenia była nasza ciotka Alicja… My zaledwie lubimy słuchać i dzielić się ciekawymi historiami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Ponieważ od jakiegoś czasu brakowało nam w mediach nuty wznoszącej, atmosfery legendarnego ciepła, życzliwości i Happy End’u, postanowiłyśmy działać na własną rękę. Jesteśmy więc tam, gdzie zmęczeni masową kulturą słuchacze czekają na czar bezpośredniego kontaktu z żywym słowem, tradycją znaną i cenioną od pokoleń – opowiadaniem. Sztuka opowiadania to jedna z najstarszych, przypisanych człowiekowi zdolności. Wskrzeszając baśnie, klechdy, szepty, plotki i przypowieści z całego świata, zapraszamy w egzotyczne podróże ze słowem - jedynym od pradziejów przekaźnikiem uniwersalnych prawd.

Groszek Stanilewicz - romanistyka na UŁ. Studia podyplomowe: Edukacja Wczesnoszkolna i Przedszkolna na GWSH(2013r.). Literatura dla dzieci i młodzieży UW(2015 r.). Arteterapia AHE(2018r.). Ukończyła warsztaty dramy I , II stopnia; kurs Pomocy Socjoterapeutycznej Dzieciom Rodzin z Problemami Alkoholowymi 2010r. Warsztaty słowa żywego u Jihad Darwiche (Francja). Od 2010 roku, jako 1/2 grupy Łowcy Słów, zajęła się krzewieniem sztuki opowiadania. Wolontariusz przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym; gdański wolontariusz roku 2014r.Od 2009r. prowadzi lekcje francuskiego w Przedszkolu Kota Edwarda i jest lektorką w Alliance Française Gdańsk. Laureatka francuskojęzycznych konkursów literackich KUL (2001,2002). Publikacje: HUMANUS - baśń (2012r). UMEME CHANGA – baśń (2015r.)

Wędrówki po leśnych ostępach, smoczych jamach, poszukiwania kwiatu paproci oraz niekończąca się żegluga w towarzystwie Sindbada i matki, na zawsze skrzywiły jej mniemanie na temat uporządkowanego świata. W szkole zaś młoda, nietuzinkowa polonistka pogrążyła ją ostatecznie w literackiej zadumie nad kondycją bohatera byronicznego.

Elżbieta Stanilewicz - mgr farmacji, kosmetyczka ( makijaż artystyczny dla dzieci od 1989r.); wykładowca zawodowy w technicznych i wyższych szkołach kosmetycznych; wieloletnia praca ze szkolnym kółkiem teatralnym w Łodzi i we Francji; warsztaty opowiadaczy Toruń 2010r. warsztaty słowa żywego u Jihad Darwiche . Od 2008r. prowadzi warsztaty słowno-artystyczne dla dzieci (Muzeum Etnograficzne, NCK, biblioteki, Muzeum Archeologiczne, Centrum Kota Edwarda…) – współpraca z osobami niepełnosprawnymi Gdańsk, Żylina (Słowacja).

Od czasów szkolnych świat baśni był dla niej miejscem gdzie czas biegł swoistym torem, drzewa dzieliły się mądrością, oddychało się inaczej a tamtejsza rzeczywistość ciążyła mniej. Opowieści Ciotki, snujące się na cienkiej granicy fikcji i realności, były dla niej nieustającą inspiracją i źródłem wewnętrznej siły. Gdy dorosła, chcąc nie chcąc, przekazała córce swoją fascynację.

https://www.facebook.com/Opowiadacze.LowcySlow/

 

 

Data wydarzenia: 
21.02.2019
Godzina rozpoczęcia: 
19.00
Udostępnij: