Jesteś tutaj

Wierzenia Słowian o obrazie i stworzeniu świata

/
Data wydarzenia: 
14.02.2020
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Wierzenia Słowian o obrazie i stworzeniu świata

Wierzenia dawnych Słowian od wielu lat są obiektem interdyscyplinarnych badań, które wciąż wzbudzają duże emocje. Z jednej strony, źródła kronikarskie nie odnotowały zbyt wielu informacji o mitologii słowiańskiej, z drugiej zaś, zachowały się intrygująco spójne mity w folklorze niemal wszystkich ludów słowiańskich.

Kosmologia to zespół wierzeń i przekonań na temat powstania i budowy świata funkcjonujący w ramach danego systemu religijnego lub filozoficznego. Na gruncie badań nad mitologią słowiańską wielu badaczy podejmowało się rekonstrukcji tak zwanego "mitu osnownego", czyli fundamentalnych dla religii dawnych Słowian wierzeń na temat budowy mitologicznego świata i jego powstania. Rezultaty tych wieloletnich projektów badawczych dały wgląd w niezwykle złożone i wielowątkowe wierzenia – niekiedy żywo kultywowane jeszcze w XIX wieku - dotyczące słowiańskiej wizji kosmosu.

Na wykładzie dowiedzą się Państwo, jak Słowianie wyobrażali sobie powstanie świata i jak mity opisują jego budowy oraz relacje człowieka z Kosmosem.

Spotkanie poprowadzi Pan Mikołaj Jarmakowski. 

Data wydarzenia: 
14.02.2020
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: