Jesteś tutaj

Wilno - barok na siedmiu wzgórzach

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
13.12.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:00

Wilno - barok na siedmiu wzgórzach

Rada Dzielnicy Brzeźno i Filia nr 16 zapraszają na spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim, w programie pokaz slajdów

Wilno - barok na 7 wzgórzach

Najbardziej barokowe miasto na północ od Alp, a jednocześnie, ponoć, podobnie jak Rzym – położone na 7 wzgórzach. To miejsce przenikania się kultur, narodowości, to miasto magiczne, będące jak naczynie z wodą – można zaczerpnąć szklankę, amożna wypełnić morze! Zaczerpniemy więc spory łyk tego miasta.
Zaczniemy od Ostrej Bramy i cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, przejdziemy głównymi ulicami miasta, delektując się kilkunastoma (z ponad 45ciu) sakralnymi obiektami, ich wnętrzami, historią. Zobaczymy miasto z wysoka, z kilku punktów widokowych, ale wejdziemy też do najmniejszych zakamarków i podwórek, gdzie nikt nie zagląda, których nie widzieli nawet mieszkańcy tego miasta. Przejdziemy też przez granicę państwa ...  które nie istnieje! Odwiedzimy  bowiem autonomiczną „Republikę Zarzecza”, mającą swego prezydenta, konstytucję oraz Święto Niepodległości obchodzone w ... prima aprilis! A na koniec Zwierzyniec, dzielnica Wilna, gdzie czas się zatrzymał, gdzie w XVI wieku polowali Radziwiłłowie, a dziś można odetchnąć wśród urokliwych, kolorowych chałupek, wśród zieleni i parków.
źródło: A. Pasławski


 

 

Data wydarzenia: 
13.12.2018
Godzina rozpoczęcia: 
17:00
Udostępnij: