Jesteś tutaj

Wilno i Lwów

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
24.03.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Wilno i Lwów

Wilno i Lwów to dwa miasta nierozerwalnie związane z Polską. Które jest piękniejsze, w którym jest więcej śladów polskości? Na ten temat można toczyć spór... Pan Andrzej Garski pokaże nam najważniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć, jak i te mniej znane, czasem wstydliwie ukrywane. Serdecznie zapraszamy!

Wilno i Lwów
    
    Wilno i Lwów to dwa miasta nierozerwalnie związane z Polską. Które jest piękniejsze, w którym jest więcej śladów polskości? Na ten temat można toczyć spór podobny do dyskusji o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy.
    Wilno wydaje się mniejsze, bardziej kameralne niż Lwów, inaczej zorganizowane. Lwów to wielki rynek, a każda odchodząca od niego ulica prowadzi w inną stronę. Wilno to główny trakt prowadzący od archikatedry do Ostrej Bramy. Na każdym kroku spotykamy ślady pobytu Adama Mickiewicza.
    Można też znaleźć podobieństwa – Góra Giedymina w Wilnie to odpowiednik Wysokiego Zamku ze wznoszącym się na nim Kopcem Unii Lubelskiej we Lwowie. Z obu punktów widokowych rozpościera się wspaniała panorama miasta.
    W obu miastach są ważne dla nas cmentarze. Wilno ma cmentarz na Rossie z Górką Literacką, grobami legionistów i grobem Matki Piłsudskiego. We Lwowie jest cmentarz Łyczakowski i cmentarz Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich) poległych w latach 1918-1920.
    Nawet w czasie krótkiego pobytu warto wtopić się w miasto, poznać atmosferę starych uliczek, knajpek, oraz panujące tam obyczaje. Okazuje się, że można doznać wiele zadziwiających doświadczeń, z którymi nie spotkamy w Polsce czy na zachodzie Europy. Wielu Polaków patrzy na Lwów i Wilno z nostalgią. Ale z drugiej strony, jest np. Wrocław, Opole czy Gdańsk. Tu z kolei przyjeżdżają Niemcy, dla których jest to miejsce urodzenia lub lat młodości.
    Na spotkaniu chciałbym pokazać najważniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć, jak i te mniej znane, czasem wstydliwie ukrywane. Skoro wspomniany był Wrocław, to zobaczymy także i to miasto, do którego przeniesiony został ze Lwowa pomnik Aleksandra Fredry i Panorama Racławicka.


Zapraszam na spotkanie, Andrzej Garski

Data wydarzenia: 
24.03.2017
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: