Jesteś tutaj

Wiosna demokracji

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
17.05.2019

Wiosna demokracji

Zapraszamy do wsparcia wyjątkowej wystawy pt. „Wiosna demokracji”. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc!

Poszukujemy zdjęć oraz pamiątek związanych z wydarzeniami, które miały miejsce na Pomorzu, pomiędzy zakończeniem obrad Okrągłego Stołu (5 kwietnia), a wyborami 4 czerwca 1989 roku. W tym celu zwracamy się z prośbą do Państwa - naszych czytelników.

Jeśli posiadają Państwo jakiekolwiek pamiątki z tego okresu, będzie można pozostawić je do 17 maja 2019 roku w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz w innych bibliotekach, które biorą udział w akcji. Przyłączyły się do niej: Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Janusza Korczaka w Człuchowie, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie, Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie, Miejska Biblioteka im. Konstantego Damrota w Kościerzynie.

Po zarchiwizowaniu pamiątki wrócą do swoich właścicieli.

Poniżej zamieszczamy krótką instrukcję dot. przekazania materiałów do bibliotek:

  1. W ramach akcji „Wiosna demokracji” zbieramy pamiątki związane z wydarzeniami rozgrywającymi się pomiędzy 5 kwietnia a 4 czerwca 1989 roku. Przyjmujemy następujące materiały: zdjęcia, ulotki, plakaty itp. z zastrzeżeniem, by materiały te nadawały się do zeskanowania.
  2. Dostarczone materiały powinny być w miarę możliwości szczegółowo opisane (bezpośrednio na nich lub na osobnym wykazie), zaś opis powinien zawierać:
  • miejsce i czas wykonania zdjęcia;
  • w miarę możliwości opis tego, co przedstawia dane zdjęcie/pamiątka;
  • autora zdjęcia.

UWAGA – brak opisu nie dyskwalifikuje dostarczonych materiałów, choć zachęcamy, aby takie informacje były dołączane wraz z pamiątkami.

  1. Obowiązkowo należy natomiast wypełnić formularz wraz ze zgodą na wykorzystanie zdjęć. Formularze znajdować się będą w bibliotekach. Formularz można także pobrać tutaj.
  2. Wyselekcjonowane materiały zostaną użyte w Bibliotekach do zorganizowania wystawy, a użyczone materiały będzie można odebrać w tej filii, w której je pozostawiono, pomiędzy 1 a 28 czerwca. Materiały nieodebrane w tym terminie zostaną przekazane do archiwum gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
  3. Ostateczny termin zbierania materiałów to 17 maja 2019 r.
Data wydarzenia: 
17.05.2019
Udostępnij: