Jesteś tutaj

WIOSNA DEMOKRACJI. CISI BOHATEROWIE

/
Data wydarzenia: 
07.06.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

WIOSNA DEMOKRACJI. CISI BOHATEROWIE

Co działo się między 5 kwietnia a 4 czerwca 1989 roku na Pomorzu? Atmosferę, jaka była przed wyborami 4 czerwca 1989, oddają zdjęcia z tamtego czasu. Zapraszamy na wernisaż wystawy do Filii Gdańskiej.

Obchody trzydziestej rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku mają na Pomorzu szczególnie uroczysty charakter. Biblioteki na Pomorzu zorganizowały wystawy pod jednym, wspólnym tytułem „Wiosna demokracji”. 

- Biblioteka Miejska im. Konstantego Damrota w Kościerzynie
- Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku
- Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Janusza Korczaka w Człuchowie
- Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni
- Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie
- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku


Będą na nich prezentowane zdjęcia związane z wydarzeniami rozgrywającymi się pomiędzy 5 kwietnia a 4 czerwca 1989 roku. W tym przedsięwzięciu wsparły nas Archiwum KK NSZZ „Solidarność”, Oddział IPN w Gdańsku oraz Antoni Filipkowski, uczestnik tamtych wydarzeń , obecnie wydawca i redaktor „Forum Pomorskiego”.


(Tolek) Antoni Józef Filipkowski w sierpniu 1980 był współorganizatorem strajku i wiceprzewodniczącym KS w Rejonie I Portu Gdańskiego. W latach 80-tych, członek podziemnych struktur „S” w Porcie Gdańskim, autor i wykonawca piosenek rozpowszechnianych w podziemiu. W sierpniu 1988 poszukiwany listem gończym przez SB, za współorganizowanie strajku w Porcie, schronił się w Stoczni Gdańskiej, gdzie swoimi koncertami wspierał strajkujących stoczniowców Stoczni Gdańskiej, Remontowej i Północnej.

Data wydarzenia: 
07.06.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: