Jesteś tutaj

Wprowadzenie do ekologii humanistycznej

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
29.03.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Wprowadzenie do ekologii humanistycznej

Wykład Mateusza Kozieleckiego

Ekologia to słowo mające wiele znaczeń i niestety, często niektóre z nich są kojarzone bardziej jako „potoczne” lub dosłownie „nienaukowe”. W ten sposób próbuje się oddzielić sprzeczne ze sobą pojęcia po to, aby używać słowa „ekologia” wyłącznie w odniesieniu do nauk przyrodniczych.

 

Na początku lat 70, norweski filozof Arne Naess jako pierwszy użył określenia „głęboka ekologia” i w przeciwieństwie do poprzednich definicji, dotyczyło ono wyłącznie postaw jednostki, czyli stosunku człowieka do ochrony przyrody. Jego koncepcja w rzeczywistości była rozwinięciem tego, o co walczyły ruchy ekologiczne w Stanach Zjednoczonych. Naess nie ukrywał, że był pod ich silnym wpływem, ale czerpał również z filozofii Gandhiego i Bhagawadgity. Głęboka ekologia od samego początku nie była i nie miała być nauką, ale czynnością intelektualną – czynnością wynikającą z umiłowania umysłu – ekofilozofią.

 

Mateusz Kozielecki – lokalny działacz na rzecz zwiększenia ochrony w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym (LoveLasy.org), były aktywista i wolontariusz takich organizacji jak Greenpeace, Otwarte Klatki, Amnesty International. Autor bloga ZielonaZmiana.pl. Z wykształcenia socjolog, miłośnik głębokiej ekologii,  ekofilozofii oraz filozofii indyjskiej. Od 2019 roku zaangażowany w globalny ruch klimatyczny „Earth Strike”. W wolnej chwili przytula się do drzew.

 

Współorganizatorzy:

ZielonaZmiana.pl

https://www.facebook.com/zielonazmiana/?fref=pb&hc_location=profile_browser

LoveLasy.org

https://www.facebook.com/lovelasyorg/?fref=pb&hc_location=profile_browser

Data wydarzenia: 
29.03.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Tagi: 
Udostępnij: