Jesteś tutaj

Współczesny szamanizm syberyjski - Tuwa, Chakasja, Buriacja

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
26.04.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Współczesny szamanizm syberyjski - Tuwa, Chakasja, Buriacja

Zapraszamy na doktowykład Alicji Rudnickiej, podczas którego zaprezentowany zostanie współczesny stan wierzeń szamanistycznych na obszarze Syberii Południowej.

26 kwietnia (wtorek) o godz. 18.00 odbędzie się doktowykład Alicji Rudnickiej„Współczesny szamanizm syberyjski - Tuwa, Chakasja, Buriacja”. Alicja Rudnicka poruszy kwestie związane zarówno z odradzaniem się wierzeń wśród ludności miejscowej, jak i z formułowaniem się tzw. neoszamanizmu wśród zainteresowanych szamanizmem syberyjskim Rosjan. Przedstawi również współczesne obrzędy, sylwetki miejscowych szamanów, elementy rdzenne, jak i te dla tradycyjnego szamanizmu nowe.

Alicja Rudnicka jest absolwentką filologii rosyjskiej i kulturoznawstwa, zafascynowaną przejawami szamanizmu we współczesnym świecie. Jej uwagę w szczególności przyciąga Syberia, gdzie przeprowadziła badania terenowe na obszarze Tuwy, Chakasji, Buriacji oraz Jakucji.

„Doktowykłady, czyli humanistyka oczami młodych naukowców" to cykl fakultatywnych spotkań zainicjowanych i prowadzonych przez uczestników Filologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego. Założeniem projektu jest prezentacja różnorodnych punktów widzenia na problemy współczesności, promowanie współczesnej humanistyki, a także stworzenie przestrzeni do wymiany myśli, doświadczeń i zainteresowań.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie https://doktowyklady.wordpress.com/

Data wydarzenia: 
26.04.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: