Jesteś tutaj

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o produkcji filmowej, ale baliście się zapytać

/
Data wydarzenia: 
25.01.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o produkcji filmowej, ale baliście się zapytać

Filia 44 serdecznie zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu Doktowykładów, 25 stycznia (poniedziałek) o godzinie 18.00

Najkrótszym opisem procesu produkcji są słowa – „nikt nic nie wie” – autorstwa znanego amerykańskiego scenarzysty Williama Goldmana. Rokrocznie na świecie powstają tysiące filmów, z których każdy jest osobnym, unikatowym produktem. Mimo 120-lecia istnienia kina i wydawałoby się ogromnego doświadczenia w produkcji filmów, nigdy do końca nie wiadomo, które filmy odniosą sukces, a które mimo dużych oczekiwań okażą się porażką. Sukcesy w branży filmowej możemy podzielić na artystyczne i finansowe. Ten dualizm wiąże się bezpośrednio z systemami produkcji funkcjonującymi w Europie i w Hollywood. Podczas gdy najwięksi producenci amerykańscy są w stanie zainwestować w film nawet 200 milionów dolarów, tak średni koszt wyprodukowania filmu na Starym Kontynencie to 3 miliony euro. Możliwości finansowe doprowadziły do hegemonii systemu hollywoodzkiego i przyczyniły się do powstania tzw. systemu festiwalowego. W przypadku produkcji filmów europejskich nie mają znaczenia przychody z wyświetlania filmu, a to czy film odniesie sukces na międzynarodowych festiwalach. Wartością danego filmu staje sie prestiż i uznanie świata krytyków i filmowców. Polska produkcja filmowa wpisuje się w nurt europejski i bazuje na państwowym mecenacie. W 2005 roku powstał Polski Instytut Sztuki Filmowej, który wspiera finansowo rodzime produkcje.

Czy ekonomia „prestiżu” się opłaca? Czy da się konkurować z amerykańskimi blockbusterami? Jak wyprodukować film w Polsce? – czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o produkcji filmowej ale baliście się zapytać.

Joanna Kiedrowska - Absolwentka kulturoznawstwa ze specjalnością audiowizualną Uniwersytetu Gdańskiego. Na co dzień zajmuje się ekonomią filmu, przede wszystkim systemem produkcji filmowej w Polsce. Szczególną uwagę poświęca polskim animacjom. Prywatnie fanka seriali nowej generacji i popcornu.

Data wydarzenia: 
25.01.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: