Jesteś tutaj

Wykład Belli Czarnoty-Szwarcman - „Sopocka Kantorka”

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
09.09.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
15:30

Wykład Belli Czarnoty-Szwarcman - „Sopocka Kantorka”

Zapraszamy do Biblioteki Manhattan na wykład Belli Czarnoty-Szwarcman - „Sopocka Kantorka”, który odbędzie się w ramach 5. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zbliżenia".

Bella Szwarcman-Czarnota

Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Podyplomowego dla Tłumaczy Języka Francuskiego. Redaktorka i felietonistka dwumiesięcznika „Midrasz”.  Autorka „Ważnych spraw” – tekstów edukacyjnych dla programu „Przywróćmy Pamięć” oraz dla Centrum Edukacji Obywatelskiej. Autorka  książek „Mocą przepasały swe biodra” (2006), „Cenniejsze niż perły” (2010), „Znalazłam wczorajszy dzień”. „Moja osobista tradycja żydowska” (2009), „Księga Kobiet – Kobiety Księgi” – komentarze biblijne. W 2017 r. otrzymała nagrodę im. ks. Stanisława Musiała. Przetłumaczyła ponad 30 książek  z języka francuskiego, rosyjskiego  i jidysz.

 

„Sopocka Kantorka”

To wykład Belli Szwarcman-Czarnoty o Żydówce Betty Abramson, urodzonej  w 1924 roku w Grecji, która przyjechała jako dziecko do Sopotu, dokąd interesy przywiodły jej ojca. Dziewczynka marzyła o tym, by śpiewać, i to w synagodze. Nie było to łatwe z uwagi na przepisy religii żydowskiej, nad którymi zatrzymamy się chwilę  Krok po kroku, zaczynając od występów w chórze chłopięcym synagogi sopockiej – Betty Abramson,  później Robbins –zmierzała do celu. Osiągnęła go w 1952 roku, w Stanach Zjednoczonych.  

Data wydarzenia: 
09.09.2017
Godzina rozpoczęcia: 
15:30
Udostępnij: