Jesteś tutaj

Wystawa „Joseph Conrad: pasażer z Nostromo"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
03.08.2017

Wystawa „Joseph Conrad: pasażer z Nostromo"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Joseph Conrad: pasażer z Nostromo”. Autor prac, Krzysztof Ostrowski, używając komiksowego języka przedstawia życie i twórczość autora „Lorda Jima”. Wystawa pokazuje nie tylko najważniejsze fakty z biografii najbardziej brytyjskiego z polskich pisarzy i najbardziej polskiego z brytyjskich, ale też jego wpływ na kulturę masową.

Dzieła Conrada przenosili na ekran najwybitniejsi twórcy kina, tacy jak Andrzej Wajda („Smuga cienia”) czy Francis Ford Coppola (jego „Czas Apokalipsy” oparty na „Jądrze ciemności. Inspirowali się nimi literaccy nobliści (mówili o tym Gabriel Garcia Marquez oraz V.S. Naipaul) i najważniejsi twórcy prozy popularnej (Stephen King). Teksty Conrada przekładano na język muzyki, opery i komiksu. 

Krzysztof Ostrowski (1976) – grafik, autor komiksów, reżyser i wokalista. Lider zespołu Cool Kids of Death, jednej z najważniejszych rockowych grup pierwszej dekady XXI wieku. Ich piosenka „Generacja Nic” dała początek ogólnopolskiej debacie na temat życiowych perspektyw pokolenia urodzonego pod koniec lat 70. Wydał komiksy „Plastelina” i (wspólnie z Denisem Wojdą) „Nadzwyczajni. Pantofel panny Hofmokl”. Stworzył ilustracje do debiutu Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Jest wykładowcą łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Sejm ogłosił rok 2017 Rokiem Conrada. W zamyśle ma to służyć nie tylko promocji twórczości autora „Lorda Jima”, ale też informowaniu o jego związkach z Polską, które nie są powszechnie znane. W świadomości znacznej części odbiorców, także w kraju, Conrad to pisarz brytyjski. Jest to o tyle zrozumiałe, że pisał po angielsku, a wpływ jego książek na kulturę anglosaską jest nie do przecenienia. Ale przecież twórca „Smugi cienia” był Polakiem, za Polaka się uważał i znacząco wpłynął na naszą kulturę.

Instytut Książki (IK), na którego zlecenie przygotowano wystawę jest narodową instytucją kultury powołaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się promocją czytelnictwa w kraju i polskiej literatury za granicą.

Wystawę można obejrzeć do 27 sierpnia.

źródło: www.instytutksiazki.pl

Data wydarzenia: 
03.08.2017
Udostępnij: