Jesteś tutaj

Wystawa o polskim komiksie historycznym

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
30.06.2019

Wystawa o polskim komiksie historycznym

Komiksy historyczne, od 20 lat obecne w pełnoprawnej, niecenzurowanej formie, zdobyły sobie spore uznanie czytelników. Ta wystawa jest im poświęcona.

Polacy stracili wolność w 1939 roku. Trzeba było aż 50 lat, by na powrót Polska i jej obywatele znaleźli się w rodzinie państw wolnych i niepodległych.

Ten długi marsz ku wolności miał swoje momenty wzniosłe i podłe, swoich bohaterów i zdrajców. Wydarzenia tych lat są opisywane przez naukowców, pisarzy, poetów, fi lmowców i ludzi teatru. Dopiero po roku 2000 w pełni dołączyli do nich twórcy i wydawcy komiksów. Ale – co trzeba podkreślić – od tego czasu powstały obrazkowe publikacje, które przedstawiają wiele dramatycznych wydarzeń tego pięćdziesięciolecia, pokazują ich bohaterów. Są to pozycje adresowane zarówno do młodszych, jak i dorosłych odbiorców. Choć wiele jeszcze tematów i postaci z naszej historii najnowszej pozostało do opisania językiem stosującym kadry i dymki, to w tej dziedzinie zrobiony został już naprawdę duży krok do przodu.

Na wystawie przywołane są przede wszyskim ważniejsze komiksy historyczne stworzone po roku 2000. Wtedy bowiem, po dość ubogim w obrazkowe publikacje okresie lat 90. nastąpiło odrodzenie komiksu w Polsce i zaczęły pojawiać się pierwsze, obszerniejsze i poważniejsze projekty komiksowe odnoszące się do najnowszej historii naszego kraju.

Data wydarzenia: 
30.06.2019
Udostępnij: