Jesteś tutaj

Wystawa | Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020

/
Data wydarzenia: 
25.11.2020
,
Godzina rozpoczęcia: 
12.00

Wystawa | Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020

11 listopada 2020 obchodzimy w całym kraju Święto Niepodległości. Z tej okazji przypominamy jubileuszową wystawę pt. „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020”, stworzoną przez Fundację Dobrej Książki w Warszawie oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

Wystawę "Powrót Pomorza w granicę Rzeczpospolitej. W setną rocznicę 1920-2020" można obejrzeć TUTAJ

Celem wystawy jest przybliżenie historycznych wydarzeń związanych z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie oraz zapowiedź monografii poświęconej temu tematowi, która ukaże się w styczniu 2020 roku. Kluczowym jest uwypuklenie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski, gdyż właśnie tak przebiegał ten proces. Ważny jest kontekst tego, co działo się na Pomorzu w XIX wieku i dlaczego tak, a nie inaczej przebiegał proces powrotu Polski na Pomorze. Równie istotne jest ukazanie procesów modernizacyjnych na Pomorzu w XIX wieku, znaczenie polskiego ruchu narodowego, specyfika kulturowa Pomorza Nadwiślańskiego, jego znaczenie przed I wojną światową, przełom lat 1918- 1919, proces przejmowania Pomorza przez Polskę, plebiscyt, kształtowanie granic, powstanie struktur władzy w 1920 roku. Wszystkie te elementy można odnaleźć na przedstawionych na wystawie planszach.

Wystawa przygotowana przez:

  • Fundację Dobrej Książki w Warszawie
  • Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Partnerzy:

  • Instytut Kaszubski w Gdańsku
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Autorzy:

  • Dr Krzysztof Korda – Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie, Instytut Kaszubski
  • Prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński – Uniwersytet Gdański, Instytut Kaszubski

Recenzja: prof. dr hab. Józef Borzyszkowski

Projekt graficzny: Damian Chrul

Redakcja: Iwona Joć-Adamkowicz

W ramach jubieuszu przez bibliotekę i Instytut Kaszubski został wydany także album "Powrót Pomorza w granicę Rzeczpospolitej. W setną rocznicę 1920-2020". Książka jest do nabycia w naszym sklepiku online - TUTAJ

"Powrót Polski na Pomorze Nadwiślańskie - materiały edukacyjne" przygotowane w ramach Programu „Koalicje dla Niepodległej” ze środków finansowych Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Wystawa „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę. 1920-2020” - dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

www.niepodlegla.gov.pl

logo_pl_skrocony.png

wystawa_pomorze_logotypy.png

Data wydarzenia: 
25.11.2020
Godzina rozpoczęcia: 
12.00
Udostępnij: